Oscypek

Oscypek tradycyjny ser z mleka owczego z niewielką ilością mleka krowiego (ok 20%) wytwarzany od maja do października. Swój niepoawtarzalny smak zawdzięcza najlepszemu polskiemu mleku jak również tradycji wytwarzania przekazywanej z pokolenia na p

Kod produktu255
Pochodzenie:Polska
Producent:Wyroby Naturalne
Tymczasowy brak produktu w magazynie.

Powiadom o dostępności

Jeżeli chcesz otrzymać powiadomienie gdy produkt bedzie dostępny zostaw nam swój adres email.

Poleć znajomym
 • Opis produktu

 • Dostawa

 • Co to jest oscypek?

  Oscypek to przepyszny ser typu twardego wyrabiany w polskich górach. W szczególności mogą się nim poszczycić górale z Podhala. Ser ten jest bardzo zmienny, ponieważ jego końcowy efekt, ściśle powiązany jest z porą roku, w jakiej zostało udojone mleko do jego wyrobu. Z jakiego mleka wyrabia się oscypki? Oscypki wyrabiane są z mleka owczego. Owce, o różnych porach roku, mają inną dojność. Zatem wyrabianie oscypków i próba zarobienia na tym fortuny - może okazać się fiaskiem. Wędzony ser, jakim jest oscypek, to ser twardy, który doskonale zastąpi parmezan! Kształt oscypka jest rozpoznawalny, to wrzecionowaty blok ze zdobieniami, które odciskane są w specjalnych drewnianych formach. Ta forma do oscypka nazywana jest “oscypiorką”. To połączone ze sobą dwa kawałki drewna, które po połączeniu, mają wewnątrz przestrzeń, która uszczypuje masę na oscypka. Stąd również najprawdopodobniej pochodzi jego nazwa - oz-scypek. Jakie wymiary powinien mieć oscypek? Tradycyjny wyrób, jakim jest oscypek to ser w kształcie stożka dwustronnego o wadze około 600-800g, grubości od 8 do 12 cm i długości od 17 do 23 cm, w zależności od formy.

  Jak wytwarzany jest oscypek?

  Kto zajmuje się wyrabianiem oscypków? Oczywiście ludzie, którzy są pasterzami na halach, czyli bacowie. Ci ludzie, po wydojeniu swoich owiec, przelewają mleko przez lniane płótna, aby w mleku nie zostało żadne mechaniczne zanieczyszczenie, jak np. źdźbła trawy. Wlewają to mleko do drewnianych kadzi i dodają klag, który sprawia, że z mleka powstaje masa serowa. Klag to nic innego, jak wysuszona i sproszkowana podpuszczka, która dodawana jest do wielu rodzajów półproduktu na sery. Kiedy mleko się ukwasi za sprawą podpuszczki, masa serowa jest odciskana i formowana w oscypiorkach. Uformowane wrzeciona sera, przez dobę moczy się w solance, która wyciąga z nich resztę płynu, a także pozwala na naturalne pozbycie się ewentualnych bakterii. Po takiej kąpieli w solance sery odpoczywają na półkach, by później baca mógł je uwędzić. Na jakim drewnie wędzi się oscypki? Najczęściej oscypki wędzi się na drewnie sosnowym i świerkowym. 

  Jakie kształty może jeszcze przybierać oscypek?

  Oscypki najczęściej występują w kształcie zgrabnego wrzeciona, ale mogą również przyjmować kształt koguta lub kaczki, a także serca i parzenic, które są tradycyjnym góralskim wzorem bardzo często widywanym na tradycyjnych ubraniach góralskich. Wówczas nazywa się je redykołkami. Takie serki wytwarza się z resztek, które zostaną po produkcji tradycyjnych oscypków.

  Jak rozpoznać prawdziwy oscypek?

  Laikowi może być trudno rozpoznać prawdziwą konsystencję, smak i wygląd oscypka, ponieważ kojarzy nam się on, jako wędzony słony ser o twardej strukturze. Może nas to zmylić i przez przypadek trafimy na gołkę, która u wielu sprzedawców wydawana jest jako oscypek. W naszym sklepie - Wyroby Naturalne - mamy w ofercie wiele rodzajów sera, jednakże oscypek to tradycyjny wyrób, który u nas zawsze będzie tym prawdziwym! Oryginalny oscypek jest jaśniejszy, niż ser z mleka krowiego, ma on kolor kremowy, a nie żółty, ponieważ w mleku owczym jest więcej białka, niż w mleku krowim. Charakteryzuje go również ostrzejszy smak, który nie spotyka się z aprobatą każdego.

   

  Z uwagi iż produkt jest wytwarzany ręcznie waga jego może się wachać. 

  Masa netto: 700-800g

 • Zamówienia są realizowane w tym samym dniu jeżeli zostaną złożone i opłacone  pzed godziną  11, jeżeli zamówienie zostanie złożone w późniejszych  godzinach jego realizacja będzie dopiero w  kojenym dniu roboczym.

  Wszystkie zamówienia, które wpłyną do nas w czwartek po godzinie 11 realizowane są dopiero w poniedziałek. Wynika to z faktu iż nie wysyłamy paczek w piątek aby uniknąć przetrzymywania ich przez cały weekend u firmy przewozowej. 

  Wybierając opcje przesyłki express 24H oznacza to, że firma kurierska gwarantuje dostarczenie przesyłki w 24h od momentu jej odebrania od nadawcy. Usługa realizowana jest  tylko i wyłącznie w dni robocze od poniedziałku do piątku. 

  Jeżeli zależy państwu na dostarczeniu przesyłki w sobotę proszę skorzystać z opcji paczkomat. A w uwagach do zamówienia proszę wyrażenie woli dostawy w weekend. 

  Poniżej prezentujemy koszty dostawy:

  • Przesyłka kurierska Standard do 48h: cena: 18.99 zł ,cena pobranie: 24.99 zł
  • Przesyłka Kurierska Expres do 24h: cena: 24.99 zł ,cena pobranie: 30.99 zł
  • Paczkomaty Inpost: cena: 15.99 zł ,cena pobranie: 15.99 zł

Informacje o nas

Sprzedażą produktów naturalnych zajmujemy się od ponad 30 lat. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Więcej informacji

Nasze produkty

Wyroby, które oferujemy Państwu są najwyższej jakości. Pozbawione konserwantów, polepszaczy, glutaminianów i innych szkodliwych substancji. Co dziennie dokładamy wszelkich starań, aby rzeczy, które oferujemy Państwu spełniały wszelkie oczekiwania.

Więcej informacji

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com
Strony internetowe Nowy Sącz