Gdzie i jak przechowywać chrzan tarty oraz świeży, aby jak najdłużej zachował swoje walory?
Chrzan to doskonały dodatek do wielu dań. Świeży chrzan stanowi jeden z kluczowych elementów podczas produkcji produkcji przetworów takich jak ogórki kiszone. Z kolei tarty chrzan sprawdza się jako dodatek do mięsa lub jako składnik ćwikły. Właściwości chrzanu są bardzo cenne, jednak jak przechowywać chrzan tarty oraz chrzan świeży, aby zachował je jak najdłużej?
Jak przechowywać chrzan?
Korzystne właściwości zdrowotne chrzanu (przeczytaj: Czy chrzan jest zdrowy - lecznicze działanie chrzanu) oraz jego walory smakowe są niezaprzeczalne. Jednakże aby zachowały się jak najdłużej, konieczne jest jego odpowiednie przechowywanie. W jaki sposób przechowywać korzenie chrzanu oraz utarty chrzan?
Przechowywanie chrzanu świeżego
Przede wszystkim konieczne jest przechowywanie produktu w lodówce, w wilgotnym, zimnym środowisku. W przypadku korzeni chrzanu sprawdzi się przechowywanie w lodówce na półce przeznaczonej do warzyw. Korzeń chrzanu można także przetrzymywać w piwnicy, o ile panują tam odpowiednie warunki - temperatura na poziomie 0-4 stopnie Celsjusza, zaś korzenie umieszczone są w skrzyniach, zasypane piaskiem i nie stykają się ze sobą. Rozwiązaniem jest również przechowywanie oczyszczonego, umytego i osuszonego chrzanu w zamrażalniku w szczelnie zamkniętych woreczkach foliowych. Umożliwia to przechowywanie korzenia przez wiele miesięcy bez niekorzystnego wpływu na jego cenne właściwości.
Przechowywanie chrzanu tartego
Jeśli chcemy z kolei przechowywać chrzan tarty zakupiony w sklepie, również powinniśmy umieścić go w lodówce. Maksymalny czas przechowywania startego chrzanu wynosi około 3 miesiące, jednak po upływie 3-4 tygodni zaczyna tracić swoją ostrość. Gdy tarty chrzan zaczyna nabierać ciemnego koloru, należy go wyrzucić.
Wiele osób decyduje się również przygotować własny chrzan tarty. Aby wykonać domowy chrzan potrzebne są: korzeń chrzany, ocet jabłkowy lub winny, sól oraz cukier. Chrzan należy oczyścić, umyć i osuszyć, a następnie zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Chrzan domowy można również wykonać stosując blender lub wyciskarkę bądź sokowirówkę. Następnie starty chrzan należy zalać niewielką ilością zagotowanej wody z octem, solą i cukrem i wymieszać. Tak przygotowany chrzan należy przełożyć do słoików i dobrze ugnieść. Maksymalny czas przechowywania samodzielnie utartego chrzanu to około 1 miesiąc. Każdorazowo przed jego spożyciem warto wymieszać zawartość słoika - na powierzchni jest mniej ostry niż wewnątrz.
Chrzan suszony
Ostatnim rozwiązaniem jest suszenie chrzanu. W tym przypadku korzeń chrzanu kroimy na plastry i suszymy tymi samymi metodami, co grzyby: na sznurku, kratce lub suszarce do warzyw. Aby suszony chrzan odzyskał swój charakterystyczny smak wystarczy zalać go wodą. Suszony korzeń możemy również zmielić i stosować w roli przyprawy.