Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe są to tradycyjne przetwory przygotowywane głównie ze śliwek węgierek, czyli jednej z najstarszych odmian śliwek w Polsce. Ich przygotowywanie jest pracochłonne i trwa zwykle wiele dni. Proces przygotowania polega na prażeniu śliwek w w wysokim garnku. Dzięki temu procesowi powidła zyskują charakterystyczny słodki smak. Odparowywanie wody wpływa również na gęstość powideł i trwałość przechowywania. Kolor gotowych powideł znajduje się pomiędzy bordowym a ciemnobrązowych, wszystko zależy od czasu ich przygotowywania.
Powidła są bardzo często wybierane przez osoby lubiące mniej słodki smak przetworów. W odróżnieniu od dżemu czy marmolady mają mniej zwięzłą konsystencję. Do przygotowania nie wymagają żadnych sztucznych zagęstników. Aby uzyskać zwięzłą formę wystarczy sam proces przygotowywania oraz dodatek cukru, który dodatkowo powoduje zagęszczenie powideł. Jednak oryginalna receptura nie uwzględnia dodatku cukru. Od innego rodzaju przetworów powidła różnią się również tym, że mają o wiele większą zawartość owoców.
Powidła śliwkowe są często wykorzystywane w kuchni, zarówno jako samodzielny produkt lub jako dodatek do wielu dań. Doskonale sprawdzają się jako element śniadania. Wystarczy posmarować nimi świeże pieczywo, aby wydobyć ich aromatyczny smak.
Powidła znakomicie odnajdują się również w cukiernictwie. Wiele tradycyjnych ciast nie istniałoby bez dodatku tego aromatycznego przetworu. Wśród znanych ciast z dodatkiem powideł śliwkowych można wyróżnić: ciasto pleśniak, murzynek z powidłami śliwkowymi, piernik, kruche rogaliki z nadzieniem śliwkowym i wiele innych.
Powidła doskonale odnajdują się również jako składnik wytrawnych dań mięsnych. Wiele mięs doskonale smakuje z dodatkiem aromatycznego sosu śliwkowego, do przygotowania którego niezbędne są powidła śliwkowe. Gotowy sos można wzbogacić dodatkiem suszonego majeranku. Tak przygotowany sos wyśmienicie smakuje z pieczoną kaczką, ze schabem lub cielęciną.
Wiele osób ceni sobie tradycyjny smak powideł śliwkowych. Jednak warto również poznać smak powideł wzbogaconych różnego rodzaju aromatycznymi dodatkami. Dodanie do powideł aromatów sprawia, że zyskują one bardziej wytrawny, ostry lub słodki smak. W zależności od upodobań można wzbogacić powidła na przykład czekoladą, rumem, pomarańczą, wanilią.
Powidło śliwkowe są niezwykle cenione w kuchni polskiej. Dzięki bogatemu smakowi i tradycyjnej recepturze na stałe wpisały się w przepisy kuchni polskiej, zarówno tej tradycyjnej jak i nowoczesnej.