Pierzga pszczela stanowi najbardziej podstawowy pokarm dla tych owadów. Jest wytwarzana w ulu i stanowi mieszaninę pyłku kwiatowego ze śliną i obnóżami, umieszczanej przez pszczoły w plastrach. Tak przygotowana mieszanka ulega fermentacji w obecności kwasu mlekowego, w efekcie czego dochodzi do powstania pierzgi. Nie jest to tak popularny produkt jak miód czy pyłek kwiatowy, jednak cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jednocześnie, dostępność pierzgi jest niewielka ze względu na to, że pszczelarze z oczywistych powodów nie mogą pozyskać jej zbyt wiele, nie pozbawiając pszczół pokarmu.
Pierzga charakteryzuje się dość ciemną barwą i nieregularnym kształtem. Jest stosunkowo twarda i charakteryzuje się niezbyt przyjemnym, lekko kwaskowatym smakiem. Ze względu na wątpliwe walory w tym zakresie, często dodaje się pierzgę do miodu, niwelując w ten sposób niekorzystny smak.
Jest ona uważana za jeden z najkorzystniejszych z punktu widzenia ludzkiego organizmu produktów spożywczych. Dostarcza szerokiej gamy witamin i minerałów w przyswajalnej formie, między innymi witamin A i E, a także kompleksu witamin z grupy B, magnezu, sodu, wapnia i potasu. Wszystkie te składniki, ze względu na zawartość enzymów trawiennych pszczół, są bardzo łatwo przyswajalne dla ludzkiego organizmu.
Pierzga doskonale sprawdza się jako środek wzmacniający organizm. Jest polecana osobom zapracowanym, nerwowym i prowadzącym intensywny tryb życia - pomaga bowiem uzupełnić najbardziej podstawowe braki w organizmie, a jednocześnie poprawia wygląd zewnętrzny.
Podobnie jak miody czy pyłek pszczeli, również pierzga jest polecana jako środek wspomagający w poprawianiu odporności, tak istotnej w okresie infekcyjnym. Ze względu na bogactwo witamin oraz minerałów może również wpłynąć pozytywnie na ogólny stan organizmu i tym samym skrócić czas trwania infekcji oraz ograniczyć ich ilość.