Miód wrzosowy charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami i pysznym smakiem. Dodatkowo, jego barwa jest jedną z najbardziej niespotykanych i waha się od stosunkowo jasnych, żółtawych odcieni, poprzez pomarańczowo-brązowy bursztyn, aż po kolor brunatny. Jest dość rzadko spotykaną odmianą miodu, bowiem w Polsce nie ma wielu wrzosowisk.
Ten rodzaj miodu posiada szereg witamin oraz minerałów - między innymi istotną dla oczu witaminę A, a także odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego witaminy z grupy B. Można w nim znaleźć również wapń, magnez, żelazo czy fosfor i wiele innych, bardzo istotnych dla organizmu pierwiastków.
Jak każda inna odmiana miodu, również wrzosowy świetnie sprawdza się w walce z infekcjami wirusowymi oraz przeziębieniami. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo, a także wspomaga odporność. Stanowi doskonałe panaceum w przypadku dolegliwego bólu gardła, jak również przy różnego rodzaju stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej. Jego stosowanie jest polecane przez cały rok, nie tylko w okresie infekcyjnym, jednak to wtedy można najbardziej zauważyć jego skuteczne działanie.
Ze względu na bardzo silne, a zarazem skuteczne działanie moczopędne oraz antyseptyczne, ta odmiana miodu jest uważana za bardzo skuteczną w przypadku chorób układu moczowego. Dlatego też każdy, kto cierpi na nawracające infekcje w tym obrębie, powinien regularnie przyjmować miód wrzosowy. Świetnie sprawdza się również w formie kuracji wspomagającej przy kamicy nerkowej, a według badań, stosowany regularnie może zapobiegać występowaniu raka prostaty u mężczyzn.
Miód wrzosowy doskonale działa również w przypadku takich dolegliwości jak zaparcia czy biegunki. W związku ze swym działaniem bakteriobójczym, pomaga zapobiegać schorzeniom układu pokarmowego związanych z działaniem bakterii.