Miód spadziowy, w przeciwieństwie do innych rodzajów tego słodkiego przysmaku przygotowywanego przez pszczoły, nie powstaje z kwiatowego nektaru. Jest on pozyskiwany z tak zwanej spadzi, czyli soków roślinnych pochodzących z kory czy liści drzew (w przypadku tego produktu - iglastych). Jego "producentami" są owady, które żywią się białkami znajdującymi się w sokach, ale nie wykorzystują cukrów - te ostatnie po prostu wydalają na liście roślin. W procesie wytwarzania spadzi często biorą udział czerwie, mszyce czy miodówki. Jej słodki aromat przyciąga pszczoły, które zabierają go do ula i tam - przetwarzają na miód. Co ciekawe, same rzadko go wykorzystują, bowiem zawiera szkodliwe dla pszczół substancje. W przypadku miodu spadziowego iglastego można spodziewać się intensywnego aromatu drzew pokrytych igłami i słodkiego smaku.
Miód spadziowy jest znacznie bogatszym źródłem różnego rodzaju substancji odżywczych niż odmiany nektarowe. Dostarcza kilkukrotnie więcej wapnia, sodu, fosforu, potasu i innych pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak pozostałe odmiany miodu, jest szczególnie polecany w okresie infekcyjnym jako naturalny środek wzmacniający odporność.
W spadzi jodłowej znajduje się również substancja zwana gwajakolem, która ułatwia zwalczanie infekcji, między innymi dzięki działaniu wykrztuśnemu i przeciwbakteryjnemu. Ten rodzaj miodu jest powszechnie stosowany w naturalnych metodach leczenia rozmaitych schorzeń. Wspiera również proces detoksykacji organizmu i minimalizuje szkodliwe działanie takich substancji jak kawa, herbata, alkohol czy tytoń.
Aby w pełni skorzystać z pozytywnych właściwości, jakie oferuje miód spadziowy, można dodawać go do ulubionych napojów lub dań. Należy przy tym uważać, by nie narazić go na działanie zbyt wysokiej temperatury, która doprowadziłaby do jego wyjałowienia.