Miód nawłociowy jest bardzo ceniony przez wiele osób, a jednocześnie dość rzadko spotykany ze względu na okres kwitnienia nawłoci. Z reguły kwiaty pojawiają się na tej roślinie późnym latem lub wczesną jesienią, a ten czas jest jednocześnie okresem przygotowywania się na zimę przez pszczoły: z reguły stanowi on zimowy pokarm dla tych pożytecznych owadów. Jego pozytywne działanie na organizm jest nie do przecenienia i sprawia, że czujemy się lepiej i jesteśmy zdrowsi. Charakteryzuje się on lekko kwaskowatym posmakiem i jest pozyskiwany z rośliny powszechnie uważanej za chwast i z tego względu często usuwanej z terenu posesji i jej okolic.
W związku z bardzo silnymi właściwościami bakteriobójczymi, ta odmiana miodu doskonale sprawdza się w wcale z różnego rodzaju infekcjami. Może być stosowana na przykład podczas zwalczania zakażeń układu moczowego o podłoży bakteryjnym, a także przy przeziębieniach. Wspiera ogólny dobrostan organizmu i może pozytywnie wpłynąć na proces gojenia się różnego rodzaju ran (ze względu na zmniejszenie ryzyka ich zakażenia).
Warto również nadmienić, że jeśli chodzi o zwalczanie przeziębień i innego rodzaju infekcji, miód nawłociowy wykazuje jedno z najsilniejszych oddziaływań antybiotycznych w produktach tego typu. Dlatego też jest szczególnie polecany w okresach infekcyjnych (między październikiem a marcem-kwietniem) jako środek wspomagający (lub, w przypadku lekkich przeziębień, zastępujący) leczenie farmakologiczne.
Miód nawłociowy jest także bogatym źródłem rutyny, która wspomaga prawidłowe działanie naczyń krwionośnych. Przyspiesza ich regenerację i wzmacnia, dzięki czemu może zapobiegać krwawieniom.
Ta odmiana miodu może być wykorzystywana jako dodatek do różnego rodzaju dań (na przykład płatków, naleśników i wielu innych). Można również spożywać go bez dodatków.