Miód mniszkowy jest uważany za jedną z najszlachetniejszych jego odmian. W wielu sytuacjach potrafi nie tylko wspomóc kurację lekami, ale wręcz ją zastąpić. Jest pozyskiwany z kwiatów mniszka lekarskiego i charakteryzuje się jasnożółtą barwą lub delikatnie pomarańczowym odcieniem. Wydawać by się mogło, że produkt tworzony na bazie dość powszechnego kwiatu będzie łatwo dostępny, ale wcale tak nie jest - głównie ze względu na trudny proces jego pozyskiwania, ale również fakt, że pszczoły często spożywają go same. Charakteryzuje go przyjemny, słodki smak.
Skład miodu mniszkowego jest niezwykle bogaty i pomaga zaspokoić wiele potrzeb organizmu. Można w nim znaleźć między innymi karotenoidy, ale również triterpeny czy witaminy (z grupy B oraz witaminę C), żelazo, fosfor, mangan oraz potas. Warto spożywać tę odmianę miodu między innymi ze względu na możliwość uzupełnienia niedoborów rozmaitych substancji.
Miód mniszkowy jest powszechnie stosowanym środkiem wspomagającym leczenie schorzeń dróg żółciowych, serca oraz wątroby. Zawiera bowiem cholinę, która działa źółciopędnie i tym samym usprawnia funkcjonowanie organów. Oprócz tego, mniszkowa odmiana miodu działa moczopędnie i antybiotycznie, jak większość rodzajów. To sprawia, że może być stosowany przy zakażeniach układu moczowego jako środek wspomagający. Doskonale działa również w przypadku kamicy nerkowej.
Miód mniszkowy jest wskazany zarówno w okresach wzmożonej zachorowalności, jak i w czasie, kiedy organizm jest nadmiernie eksploatowany - na przykład w szczególnie wymagającym okresie w pracy. Pomaga walczyć ze zmęczeniem, ze względu na zawartość łatwo przyswajalnych cukrów prostych szybko dodaje energii i poprawia nastrój.
Aby zapewnić sobie optymalne działanie miodu, należy spożywać go samodzielnie lub jako dodatek do przestudzonych dań.