Miód lipowy jest uważany za jeden z najszlachetniejszych pod względem smaku, ale również szeregu bardzo korzystnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Jednocześnie, pozyskanie czystego miodu w tej odmianie jest niezwykle trudne dla pszczół, bowiem skupiska lipowe odpowiednich rozmiarów dla wytworzenia miodu bez domieszek nie zdarzają się często.
W formie płynnej miód jest bardzo jasny i lekko ostry w smaku. Bardzo szybko przechodzi proces krystalizacji (w ciągu około 3-4 tygodni od pozyskania go) i wówczas charakteryzuje się jasną, kremową barwą. Miód lipowy świetnie sprawdza się w przypadku osób przemęczonych, po poważnych chorobach, zapracowanych lub prowadzących bardzo aktywny tryb życia. Dodaje sił, wzmacnia organizm i poprawia nastrój, a jednocześnie dostarcza nam szeregu korzystnych substancji.
W składzie tego miodu znaleźć można olejki eteryczne, fruktozę, garbniki, szereg witamin z grupy B, magnez, potas, chlor czy mangan. Wszystkie te składniki są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dieta często nie zawiera ich wszystkich.
Miód lipowy jest idealnym środkiem wzmacniającym organizm w okresie choroby. Działa napotnie, wykrztuśnie, antyseptycznie i pomaga obniżyć gorączkę. Dodatkowo, pomaga w zwalczaniu infekcji poprzez działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Jest szczególnie polecany w okresie jesienno-zimowym, kiedy odnotowuje się wzmożoną zapadalność na rozmaite choroby.
Lipowa odmiana miodu może także wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu osób, które cierpią z powodu schorzeń układu krążenia. Pomaga on bowiem obniżyć ciśnienie krwi, dzięki czemu poprawia stan wyżej wskazanego układu. Dodatkowo działa moczopędnie, co sprawia że jest świetnym środkiem wspierającym leczenie stanów infekcyjnych układu moczowego. Wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy.