Miód akacjowy, oprócz pysznego smaku, jest również niezwykle zdrowym dodatkiem do różnego rodzaju napojów oraz posiłków. Może z powodzeniem zastąpić cukier w herbacie, a także jogurtach czy owsiankach i innych daniach, które z reguły spożywamy na słodko.
Tę odmianę miodu charakteryzuje bardzo jasna barwa - odmienna od prezentowanej przez inne jego rodzaje. Zdarza się, że kolor jest na tyle jasny, że wydaje się być wręcz bezbarwny. Oprócz niepowtarzalnych walorów smakowych, miód akacjowych wykazuje również szereg korzystnych właściwości. Przede wszystkim - jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów - dzięki czemu może być pomocy na przykład w okresach osłabienia i ciągłego znużenia. Doda energii i poprawi samopoczucie, tym samym sprawiając, że dzień będzie znacznie przyjemniejszy.
Wśród węglowodanów, jakie zawiera ten rodzaj miodu, można wskazać fruktozę oraz glukozę. Jest także bogatym źródłem kwasów organicznych - między innymi cytrynowego oraz jabłkowego.
Miód z akacji wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Świetnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapadalność na różnego rodzaju infekcje rośnie. Za takie działanie produktu odpowiada zawartość między innymi manganu, żelaza, potasu, wapnia, fosforu i innych składników odżywczych. Regularnie stosowany, miód może również pomóc w ograniczaniu niekorzystnych skutków niedoborów wyżej wskazanych substancji. Nie posiada on wysokich właściwości antybiotycznych, natomiast świetnie wspiera organizm w walce z infekcjami, łagodzi dolegliwości bólowe ze strony gardła, zmniejsza kaszel oraz chrypkę.
Dzięki zawartości naturalnych substancji, miód akacjowy wykazuje również pozytywny wpływ na układ krwionośny oraz serce. Regularnie stosowany, może poprawić ich funkcjonowanie.
Uwaga - każdy gatunek miodu traci swoje właściwości, jeśli zostanie poddany obróbce termicznej. To oznacza, że jeśli chcemy skorzystać ze zbawiennego działania miodu akacjowego, należy dodawać go do dań lub napojów po przestudzeniu.