Kategorie

Jak przyrządzić rydze?

Jak przyrządzić rydze?

Rydze są to grzyby jadalne, które są niezwykle pożądane przez grzybiarzy. Ich smak jest bowiem uznawany za jeden z najlepszych, szczególnie, jeśli wykorzysta się prosty przepis i usmaży się je na maśle. Grzyby te wyróżniają się pomarańczowym kolorem, dlatego dość łatwo odnaleźć je w lesie, jednak można je również pomylić z grzybami trującymi, dlatego trzeba naprawdę uważać. Dowiedz się, w jaki sposób odróżnić rydze od innych grzybów i skorzystaj z naszych sprawdzonych przepisów!

Rydze - smaczne grzyby o właściwościach odżywczych

Mleczaj rydz (lactarius deliciosus) jest zaliczany do grzybów jadalnych. Posiada naprawdę wyjątkowy smak i niezwykły zapach, dlatego jest bardzo ceniony przez grzybiarzy. W polskiej kuchni stosowany jest tradycyjnie od stuleci.

Rydze składają się w dużej mierze z wody, jednakże zawierają one również składniki odżywcze, takie jak prowitaminę A, czyli beta-karoten, który odpowiada za jego pomarańczowy kolor. Oprócz niej zawierają one witaminę C, E oraz witaminy z grupy B, żelazo, cynk, potas, wapń oraz inne mikroelementy. Stanowią również cenne źródło białka, dlatego idealnie sprawdzą się w diecie wegetariańskiej. Są również źródłem błonnika.

Mleczaj rydz - jak go rozpoznać?

Rydz występuje w polskich ladach iglastych, w szczególności świerkowych, od sierpnia do listopada. Posiada charakterystyczny, pomarańczowy kolor (może być również łososiowy lub czerwonawy). Jego kapelusz na zazwyczaj średnicę 4-10 cm i ma lejkowaty kształt. Brzeg kapelusza jest podwinięty, a w przypadku większych okazów również falisty.  Charakterystyczną cechą rydza są ciemniejsze pręgi na jego kapeluszu.

Blaszki rydza mają zazwyczaj ciemnopomarańczowy kolor, są gęste i sięgają na stosunkowo niski trzon, który posiada barwę jaśniejszą od kapelusza. Na tronie znajdują się również charakterystyczne, płytkie, pomarańczowe jamki.

Rozpoznać rydza można również po tym, że uszkodzony grzyb wydziela pomarańczowe mleczko, przypominające nieco sok z marchewki, które w momencie kontaktu z powietrzem zaczyna zielenieć.

Rydze - przepisy na najsmaczniejsze grzyby

Rydze to grzyby, które posiadają wyborny smak, dlatego z ich użyciem powstaje wiele ciekawych przepisów. Warto jednak wiedzieć, że należy je spożyć lub przetworzyć jak najszybciej po zebraniu. Zawierają one białko, które szybko ulega rozkładowi stając się substancją toksyczną.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów przyrządzania tych grzybów jest marynowanie ich w occie. Rydze w occie nabierają doskonałego, nieco korzennego smaku i stanowią wyśmienitą przekąskę samodzielnie lub jako dodatek do sałatek czy kanapek.

Rydze na maśle - przepis

Wśród doskonałych i naprawdę smacznych pomysłów na te doskonałe grzyby wymienić można także rydze smażone na maśle. Metoda ta wydobywa z nich cały aromat! 

Jak przygotować rydze smażone na maśle? Grzyby należy dokładnie oczyścić. Na patelni rozpuścić masło, wrzucić kapelusze na patelnię, dodać sól i pieprz, a następnie smażyć rydze do momentu, w którym się zarumienią. Tak przygotowane można serwować na stół.

Rydze marynowane i rydze w zalewie solnej

Rydze smażone na maśle to jedna z metod przyrządzania tych aromatycznych grzybów, która zajmuje zaledwie kilka minut. Istnieją również inne sposoby na przygotowanie tych pysznych grzybów.

Rydze można zamarynować w occie, co nada im głębokiego, korzennego aromatu. Dodatkowo, mogą być rydze w zalewie solnej. Tak przygotowane rydze najlepiej spożywać samodzielnie, w formie przekąski lub dodawać do koreczków, kanapek czy sałatek.

Nie masz czasu na samodzielne marynowanie rydzów, a uwielbiasz ich smak? Możesz skorzystać z bogatej oferty rydzów dostępnych w sklepach z dobrej jakości, naturalnymi wyrobami.

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com
Strony internetowe Nowy Sącz