Krzewinki zimozielone, tak mówią o krzewach żurawiny uczeni ludzie. Jest to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. W Polsce wyróżnia się dwa gatunki: żurawina wieloowocowa i żurawina błotna. Jednak za największych producentów żurawiny uznaje się Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię i Holandię.
Białcańsko Nalewecka żurawinowa jest to wykwintny trunek, coraz bardziej znany i porządny. Jest to połączenie dwóch różnych smaków, słodkiego i kwaśnego, które jest wyśmienite. W zapachu mocno intensywna, wyczuwalne całe owoce żurawiny. Ma ona mocno intensywny kolor.
W Polsce roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, natomiast zbiory trwają od połowy września do listopada. Występuję na całym niżu, aż po Podkarpacie. Najczęściej spotykana na torfowiskach wysokich oraz w borach bagiennych, ponieważ wymaga kwaśniej i mocno wilgotnej gleby.
Ludzie od wieków wykorzystują zarówno owoce jaki i liście żurawiny, szczególnie w medycynie naturalnej. Jest to ceniona roślina, zyskująca coraz większą popularność, a jej jadalne owoce spożywa się bezpośrednio albo wykorzystuje w przetworach wykonywanych w domu, takich jak: soki, dżemy, syropy i nalewki. Doskonale podkreśla smak wielu mięs.
Owoce żurawiny są bogate w cenne kwasy organiczne, m.in. cytrynowy, galusowy, benzoesowy i chinowy. Oprócz wymienionych wyżej kwasów jest tam dużo witamin E, C, B1, B2 oraz prowitaminy A. W żurawinie zawarte są również antocyjany, czyli naturalne barwniki, które wpływają na naczynia krwionośne, działając ochronnie. Owoce dostarczają wiele soli mineralnych tj. miedź, żelazo, wapń, glin, cynk, srebro, jod i kobalt, tak bardzo potrzebnych do życia. W liściach z kolei obecna jest arbutyna, czyli glikozyd fenolowy.
Kwas hipuronowy pozytywnie wpływa na organizm, przez co ma silne działanie antybakteryjne. Żurawina pomaga zwalczać bakterie m. in. żeby przed pojawieniem się próchnicy. Ostatnio jest także stosowana jako dodatek przy leczeniu anemii i nadciśnienia tętniczego.
Żurawina ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Szczególnie zaznajomione są z nią kobiety, ponieważ większość z nich przechodzi zapalenie układu moczowego, przynajmniej raz w życiu. To właśnie kobiety są bardziej narażone na takie problemy. Owoce żurawiny skutecznie wypłukują bakterie ze ścianek pęcherza moczowego. Oprócz zapalenia pęcherza, stosowanie żurawiny pomaga w zapobieganiu rozwoju miażdżycy, zakrzepów krwi
i powstawania kamieni nerkowych, które są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu człowieka. Jest stosowania również przy chorobach sercowych, utrzymuje cholesterol na dobrym poziomie. Można powiedzieć, że staje się lekiem na choroby cywilizacyjne XXI wieku.