Czarna porzeczka to roślina należąca do rodziny agrestowych. Inaczej nazywana jest smrodina, smrodynia czy samrodyńki. Jest to krzew, który sięga nawet do
2 metrów wysokości. Są to owoce, które mają bardzo specyficzny zapach. Wpływ na to mają gruczoły, którymi pokryte są zarówno liście, owoce i kwiaty. Liście przypominają dłoń. Kwiaty są bardzo małe, zebrane w grona wielokwiatowe, a owoce to małe, czarne, słodkawe o nieregularnym kształcie jagody. Roślina kwitnie od kwietnia do maja, a owoce zaczynają dojrzewać po koniec czerwca, jednak bardzo długo się utrzymują na krzewach. Najlepiej je zbierać wtedy, kiedy będą miały mocno czarny kolor.
Pierwsza wzmianka o czarnej porzeczce pochodzi prawdopodobnie z Holandii, Danii, a później Anglii i Francji, gdzie uprawiana była już w 1400 roku. Oprócz Europy rosła również w Azji. Są to miejsca o umiarkowanym klimacie. Lubią wilgotne lasy i nadrzeczne olszyny. W Polsce głównie występuje w pasie niżu i pasie wyżyn, gdzie rośnie dziko, ale jestrównież specjalnie uprawiana. Jest to roślina wieloletnia. Co ciekawe jest ona zapylana przez muchówki i błonkówki.
Nalewka porzeczkowa można powiedzieć, że jest magiczna. Jest to nalewka, która należy do nalewek półwytrawnych. Doskonały, mocny i intensywny smak porzeczki z wyczuwalną nutką liści porzeczkowych doskonale zapada w pamięci każdego kto jej spróbuje. Nalewka pachnie latem, natomiast smak kojarzy się ze świeżością, z wakacjami.
Owoce czarnej porzeczki doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju przetworów, do wypieków, serów, pasztetów czy jako dodatek do mięs. Nadają się również do spożycia na świeżo, bezpośrednio po zerwaniu z krzaczka. Powstaję m. in.: kompoty, soki, syropy, galaretki, dżemy oraz właśnie nalewki.
Owoce czarnej porzeczki są smaczne, a zarazem pożądane dzięki swoim właściwościom zdrowotnym. Mają wpływ na to cenne składniki odżywcze takie jak: kwasy organiczne, pektyny, antocyjany i sole mineralne, oraz witaminy, szczególnie witaminy C i A. Dzięki tym elementom porzeczka powinna się znaleźć w diecie każdego człowieka.
Oprócz walorów smakowych jakimi charakteryzuje się nasza nalewka, posiada również inne walory lecznicze. Picie nalewki obniża poziom cukru we krwi oraz obniża cholesterol. Zaleca się stosowanie jej również przy pojawiających się stanach migrenowych.
Działa doskonale na problemy związane z trawieniem i nieprawidłową pracą jelit tj. nieżyt żołądka i jelit. Często podaje się go w towarzystwie innych ziół leczniczych. Poza tym polecana jest osobom, które często maja problemy z górnymi drogami oddechowymi oraz bólu gardła czy anginie. Łagodzi te objawy i zwiększa odporność przed ponownym zachorowaniem. Porzeczka ma również działanie moczopędne, dlatego zalecana przy problemach pęcherza i dróg moczowych.