Kategorie
Wyroby naturalne Górlaskie

Tradycyjna kuchnia polska - tradycyjne dania i polskie potrawy regionalne

Tradycyjne dania kuchni polskiej stanowią efekt połączenia różnych lokalnych tradycji kulinarnych oraz wpływów narodowości, które zamieszkiwały na terenie naszego kraju. W efekcie powstała bardzo zróżnicowana kuchnia, a polskie potrawy wyróżniają się smakiem i aromatem. Tradycyjnych polskich dań jest naprawdę sporo - oto najbardziej znane spośród nich!

Tradycyjna polska kuchnia - jak powstała?

Na terenie dawnej Rzeczpospolitej zamieszkiwały różne narodowości, posiadające zróżnicowane tradycje kulinarne. W polskiej kuchni można odkryć wpływy niemieckie, żydowskie, litewskie, ukraińskie oraz tatarsko-tureckie. Polskie potrawy różnią się również w zależności od regionu, z którego się wywodzą. Wymienić można m.in. kuchnię Mazowsza, Śląska, Galicji, Podhala, Kaszub czy Podlasia. Tradycyjna polska kuchnia charakteryzuje się zatem dużą różnorodnością.

Tradycyjne potrawy kuchni polskiej wyróżnia pełnia smaku, prostota składników, a także stosunkowo wysoka kaloryczność. Jest to efektem położenia geograficznego naszego kraju oraz jego klimatu. W Polsce jest dość zimno i wilgotno, a dania serwowane przez wieki miały przede wszystkim zapewniać energię i rozgrzewać. Królują zatem dania mięsne i mączne. Niewiele jest dań warzywnych - najczęściej warzywa wykorzystywane były jako dodatek do mięsa lub serwowane w postaci zupy. Najpopularniejsze warzywa, jakie są stosowane w kuchni polskiej, to ziemniaki i kapusta. Używa się również sporo przypraw, takich jak majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek.

Najbardziej klasyczne, tradycyjne polskie przepisy

Tradycyjna kuchnia polska opiera się na daniach z mięsnych i mącznych, a także z dodatkiem ziemniaków i kapusty. Znana jest również z dużej ilości kiszonek, takich jak ogórki kiszone czy kapusta kiszona. Kiszona kapusta jest także stosowana do wielu dań, takich jak bigos czy jako farsz do pierogów. Kuchnia polska to prostota składników i spora łatwość wykonania, jednakże tradycyjne polskie potrawy są często czasochłonne.

Jakie dania królują tradycyjnie na polskich stołach?

  • Bigos - to popularna potrawa jednogarnkowa, która przygotowywana jest na bazie mięsa oraz kapusty kiszonej. Sposób przyrządzenia bigosu bywa różny w zależności od regionu. Podstawę stanowi jednak kiszona kapusta, świeża kapusta, różne rodzaje mięsa, kiełbasa lub słonina, a także dodatki takie jak śliwki suszone, przecier pomidorowy, liść laurowy, ziele angielskie. Polski bigos jest prosty w przygotowaniu, jednak należy go gotować bardzo długo.
  • Pierogi - kuchnia polska znana jest z pysznych pierogów, które podaje się zarówno na słono, jak i na słodko. W wersji wytrawnej nadziewane są zazwyczaj mięsem, kapustą z grzybami, z serem i ziemniakami (tzw. pierogi ruskie, pochodzące z terenów Galicji), podawane z okrasą, zaś w przypadku pierogów na słodko nadzienie to twaróg lub owoce. Pierogi na słodki serwowane są zazwyczaj ze śmietaną i cukrem.
  • Gołąbki - to mielone mięso zawijane w kapustę, gotowane w sosie własnym, niekiedy z dodatkiem przecieru pomidorowego.
  • Sałatka jarzynowa - jedna z nielicznych sałatek w polskiej kuchni. Powstaje z gotowanych warzyw korzennych, najczęściej pozostałych w wyniku gotowania rosołu, z dodatkiem jabłka i ogórków kiszonych oraz majonezu.
  • Żurek (barszcz biały) - to kwaśna zupa gotowana na mięsnym wywarze z zakwasem chlebowym z mąki żytniej, którą podaje się z ziemniakami, białą kiełbasą oraz jajkiem na twardo.

Kuchnia polska to w dużej mierze ziemniaki oraz mąka, które stosuje się do takich dań jak placki ziemniaczane, kartacze, babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana.

Kuchnia polska - pomysły na obiad

W polskiej kuchni dużą wagę przykłada się do obiadu. Codzienny obiad składa się często z dwóch dań - zupy oraz dania drugiego, wśród których najczęściej przygotowuje się potrawy mięsne. Klasyczne polskie zupy to przede wszystkim rosół, zupa pomidorowa, zupa ogórkowa, zupa jarzynowa, zupa szczawiowa, krupnik, barszcz czerwony, botwinka, kapuśniak, grochówka. Niektóre zupy serwowane są z ziemniakami, zaś inne z ryżem, makaronem lub zacierkami.

Z kolei drugie danie składa się zazwyczaj z mięsa, z dodatkiem węglowodanów i warzyw. Klasycznym przykładem polskiego dania jest kotlet schabowy. Wśród popularnych potraw obiadowych znajdują się także kotlety mielone, gulasz, zrazy. Z kolei wśród dodatków prym wiodą ziemniaki, jednak często potrawy mięsne serwowane są również z kaszą gryczaną lub jęczmienną, a także makaronem lub kluskami, takimi jak kopytka, kluski śląskie, pyzy ziemniaczane.

Potrawy regionalne - kuchnia Podhala

Kuchnia polska jest zróżnicowana pod względem terytorialnych - różne regiony posiadają również własne potrawy regionalne. Dania pełne smaku i aromatu można znaleźć na Podhalu, które słynie z potraw na bazie mięsa, ziemniaków, kapusty. Wśród typowych dań kuchni góralskiej znajdują się kwaśnica, żurek, placek po zbójnicku, moskole, a także sery regionalne, takie jak oscypek. Na temat kuchni Podhala dowiesz się więcej z naszego artykułu: Tradycyjna góralska kuchnia - potrawy i przekąski.

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Sklepy internetowe Nowy Sącz
zamknij okno

Już teraz zapisz się do newslettera
i otrzymaj kod rabatowy!

przejdz do góry strony