Kategorie
Wyroby naturalne Górlaskie

Tradycyjna kuchnia góralska - przekąski i potrawy, których warto spróbować

Każdy, kto odwiedza Podhale, z całą pewnością chce spróbować tradycyjnych dań kuchni góralskiej. Potrawy i przekąski pochodzące z tego regionu są niezwykle smaczne, a jednocześnie sycące i zapewniające energię do wędrówek po górskich szlakach. Dowiedz się, jakich dań powinieneś spróbować przyjeżdżając na Podhale!

Tradycyjna kuchnia góralska - co ją wyróżnia?

Tradycyjna kuchnia góralska obejmuje dania wywodzące się z Podhala, Beskidów i Tatr. Są to potrawy bazujące na produktach takich jak mąka, ziemniaki, kapusta kiszona, mleko owcze oraz krowie oraz przetworach mlecznych - maślankach i serwatkach. Do dnia dzisiejszego przygotowywane są według tradycyjnych receptur.

Wśród dań kuchni góralskiej znajdują się zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie na bazie kiszonej kapusty i ziemniaków. Są to potrawy wysokokaloryczne, które zapewniają energię po całodniowych wędrówkach po górskich szlakach lub szaleństwach na stokach narciarskich. Wyróżnia je prostota wykonania, a jednocześnie wspaniały smak, dlatego turyści przybywający do Zakopanego i okolic poszukują właśnie tradycyjnych dań kuchni Podhala.

Wśród produktów regionalnych znajdują się również sery owcze, które przygotowywane są według tych samych receptur od lat. Do najbardziej znanego rodzaju sera owczego zaliczany jest oscypek, jednak to nie jedyny pyszny ser, który można zakupić w tym regionie. Nabyć można również bundz, bryndze czy gołki, które mają swoich zwolenników, a smakiem nie odstępują oscypkom.

Potrawy i przekąski kuchni góralskiej

Góralskie potrawy są proste, a jednocześnie pełne aromatu i pożywne. Wiele z nich to również potrawy rozgrzewające, które idealnie sprawdzają się zimową porą, po całodniowych zjazdach na nartach lub snowboardzie ze stoków narciarskich. Jakie dania kuchni góralskiej są zaliczane do najbardziej charakterystycznych?

Oscypek

Oscypki to twarde sery wędzone, które są wyrabiane z mleka owczego o zawartości co najmniej 60%. Posiada ona jasny lub lekko brązowy kolor oraz wrzecionowaty kształt. Jest to tradycyjny produkt regionalny, zastrzeżony znakiem "Chroniona Nazwa Pochodzenia", dlatego jego nazwę nosić mogą wyłącznie te sery, które spełniają określone normy. Więcej na temat oscypka możesz przeczytać w artykule: Z czym jeść oscypek?

Bundz

Bundz jest serem z mleka owczego o konsystencji przypominającej twaróg. Posiada łagodny, lekko słodki smak, który w miarę dojrzewania staje się kwaśny. Więcej na temat tego rodzaju sera dowiesz się z artykułu: Bunc - wszystko o nim.

Bryndza

Popularnym serem, który kupimy na terenie Podhala i okolic, jest bryndza. Powstaje ona na bazie przetworzonego bundzu. Posiada słony smak.

Gołka

Kolejnym wędzonym serem, nieco podobnym do oscypka, jednak o nieco mniej słonym smaku oraz powstającym z mleka krowiego, jest gołka. Gołki góralskie możesz równie zamówić w naszym sklepie.

Korboce

Korboce, zwale również jako korbacze, to góralska przekąska, która ma kształt serowych nitek. Są one wytwarzane z mleka krowiego i posiadają delikatny, słony smak. Można je nabyć w wersji wędzonej oraz niewędzonej.

Redykołka

Małe serki z mleka owczego, które mogą być wędzone lub niewędzone. Posiadają delikatny smak oraz różne kształty np. serduszek lub zwierzątek.

Kwaśnica

Tradycyjna góralska zupa, której trzeba koniecznie spróbować będąc w Tatrach. Przygotowywana na bazie kapusty kiszonej oraz mięsa, często z dodatkiem wędzonego żeberka, ma intensywny, kwaśno-słony smak, jest rozgrzewająca i sycąca. Najczęściej podawana jest z ziemniakami lub chlebem. Jeśli chcesz spróbować kwaśnicy, a nie masz możliwości wybrania się w podróż, zamów ją w naszym sklepie: Kwaśnica Góralska.

Placek po zbójnicku

Tego dania nie da się pominąć, ponieważ jest to jedno z najbardziej popularnych potraw Podhala. Ugotowane ziemniaki należy zmielić, a następie usmaży w formie dużego, cienkiego placka. Placek jest podawany z pysznym gulaszem mięsnym.

Moskole

Moskole to placki z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, do których dodawana jest mąka, sól, woda, a niekiedy również jajko. Piecze się je na blasze lub w piecu kaflowym. Najlepiej smakują z masłem czosnkowym.

Hałuski

Potrawa, jaką są hałuski to inaczej kluski z tartych ziemniaków, soli i mąki. Do ich przygotowania konieczne jest ztarcie na tarce surowych ziemniaków i odstawienie, aby po pewnym czasie odcisnąć z nich wodę. Masę ziemniaczaną łączy się następnie z mąką, po czym odrywając kawałki formułuje kluski, które gotuje się we wrzącej, osolonej wodzie. Danie jedzone jest zazwyczaj z dodatkiem tłuszczu, sera lub z podgrzanym mlekiem.

Kuchnia góralska - produkty w sklepie internetowym

Tradycyjna kuchnia góralska zachwyca smakiem i niemal każdy, kto odwiedzi restauracje znajdujące się na Podhalu na pewno na długo zapamiętuje smak serwowanych potraw. Jeśli chcesz go odtworzyć u siebie w domu nie pokonując wielokilometrowych tras, możesz zamówić pyszne potrawy i przekąski góralskie do swojego domu. W naszym sklepie znajdziesz zarówno sery owcze, jak i gotowe potrawy, takie jak zupy - kwaśnicę, żurek czy bigos góralski.


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Sklepy internetowe Nowy Sącz
zamknij okno

Już teraz zapisz się do newslettera
i otrzymaj kod rabatowy!

przejdz do góry strony