Termin ważności alkoholu - ile czasu można przechowywać wódkę, wino i nalewki?
Termin przydatności do spożycia alkoholi w dużym stopniu zależy od jego rodzaju, składu oraz zawartości etanolu, a także sposobu przechowywania. Sam alkohol etylowy nie ulega zepsuciu, dlatego jest doskonałym środkiem konserwującym. Jak to jednak wygląda w przypadku napojów alkoholowych? Czy wódka, wino oraz nalewki mogą się zepsuć? Ile czasu i w jakich warunkach należy przechowywać alkohol? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Przechowywanie alkoholu - o czym należy pamiętać?
Różnego rodzaju napoje alkoholowe to trunki, które jak każde inne produkty spożywcze mogą ulec zepsuciu. Mają one określoną datę ważności, a wpływ na termin przydatności do spożycia w dużej mierze wywiera sposób ich przechowywania. W jaki sposób należy przechowywać alkohol: wódkę, wino, nalewki, aby po otwarciu było ono zdatne do spożycia? Zadbaj o smak i jakość trunków postępując zgodnie z następującymi zasadami:
Chłodne i zacienione miejsce
Alkohol, niezależnie od jego rodzaju, powinien być przede wszystkim przechowywany w chłodnym pomieszczeniu, bez dostępu do promieniowania słonecznego. Przechowując butelki w zacienionym miejscu o niskiej temperaturze możliwe jest zachowanie świeżości, a tym samym wysokiej jakości oraz walorów smakowych trunków, przez długi czas. Wysoka temperatura oraz dostęp do naturalnego światła słonecznego sprawiają, że ich okres przydatności ulega skróceniu - alkohol ulega utlenieniu, zmienia się jego smak, a sam trunek może szybciej się zepsuć i być niezdatny do spożycia.
Nie pozostawiaj otwartych butelek
Zamknięty napój alkoholowy można niekiedy przechowywać nawet latami. Na zepsucie najbardziej narażone są alkohole, które znajdują się w otwartych butelkach. Długa ekspozycja na dostęp powietrza sprawia, że tracą one swoją jakość, co niekorzystnie przekłada się na ich smak. Mogą stać się one kwaśne i ciężkie. Dobrze jest zatem zadbać o to, aby w miarę możliwości dokładnie zakręcać alkohol znajdujący się w butelce, nie pozostawiać resztek alkoholu (mniejsza ilość trunku łatwiej ulega utlenieniu), a także stawiać na butelki o mniejszej pojemności. Napoczęte butelki powinny również trafić do lodówki - nie należy odstawiać ich z powrotem na półkę czy do barku.
Czy wódka może się zepsuć?
Prawidłowo przechowywany alkohol może być zdatny do spożycia przez długi czas. To, czy trunek ulegnie zepsuciu w dużej mierze zależne jest od sposobu jego przygotowania oraz zawartości etanolu. Sam etanol jest związkiem chemicznym, który nie psuje się nigdy. Jak to jednak wygląda w przypadku alkoholi wysokoprocentowych takich jak wódka, whisky czy gin?
Wysokoprocentowe alkohole zawierają stężony etanol, dlatego nie psują się i nie pleśnieją. Nieprawidłowe zasady przechowywania, w tym narażenie na kontakt z powietrzem lub światłem, sprawiają jednak, że mogą one stracić swoją jakość. Zamknięte w szklanym, hermetycznie zamkniętym opakowaniu i przechowywane w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu, nigdy nie ulegną zepsuciu. Z kolei otwarty alkohol wysokoprocentowy może być przechowywany przez okres 2 lat. Wyjątkiem jest wódka, która ze względu na prosty skład, może zachować swoje walory smakowe po otwarciu nawet przez 20 lat.
Czy wino może się zepsuć?
Kolejnym alkoholem, który bywa przechowywany przez koneserów nawet latami, jest wino. Choć potocznie panuje przekonanie, że im wino starsze, tym lepsze, nie do końca jest to zgodne z prawdą. Nie wszystkie wina nadają się bowiem do długiego przechowywania. Większość win jest wytwarzana tak, aby zachowały świeżość przez około kilka lat butelkowania. Dowiedz się więcej na temat tego, w jaki sposób przechowywać wino?
Należy zaznaczyć, że termin przydatności do spożycia wina zależny jest od jego rodzaju. Najkrócej przechowywane być mogą wina organiczne, które nadają się do spożycia przez okres 3-6 miesięcy, wina czerwone i białe zazwyczaj do 2-3 lat, a na ich smak i aromat negatywnie wpływają światło oraz wysoka temperatura. Tylko nieliczne wina nadają się do leżakowania przez długie lata.
Jak rozpoznać zepsute wino? Jego smak będzie kwaśny, zaś w zapachu przypominać będzie ocet. Staje się ono również ciemniejsze w barwie. Takie wino nie nadaje się do spożycia.
Po jakim czasie psują się nalewki?
Nalewki, a także likiery, posiadają krótszy termin ważności niż mocne alkohole wysokoprocentowe. Nalewki i likiery zawierają bowiem dodatek innych składników takich jak owoce czy mleko, które mają znacznie krótszy termin przydatności i szybciej się psują. W przypadku tego rodzaju trunków warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na etykiecie przez producenta. Co ważne, po otwarciu powinny być one przechowywane w lodówce.
Nalewki domowej roboty - termin przydatności do spożycia
To, ile czasu może być przechowywany alkohol, zależy również od sposobu jego wytwarzania. Ważne jest, aby warunki produkcji podlegały określonym zasadom, dlatego dużo bardziej narażone na zepsucie są domowe wyroby alkoholowe. W czasie rozlewania może dochodzić do napowietrzania alkoholi, zaś same butelki mogą nie być wystarczająco sterylne.
Chcesz spróbować pysznych nalewek, a jednocześnie mieć pewność, że alkohol będzie najwyższej jakości? Nalewki wytwarzane według tradycyjnych receptur, znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Oferujemy szeroki wybór nalewek o różnych smakach i zawartości alkoholu. Znajdziesz u nas nalewki takie jak: nalewka malinowa, nalewka dereniowa, nalewka żurawinowa, nalewka wiśniowa, nalewka z czarnej porzeczki, litworówka czy ceprówka.