Jak przechowywać wino?
Miłośnicy win lubią kupować różne rodzaje i roczniki tego trunku, napawając się swoją kolekcją. Aby zachować aromat wina i jego wyjątkowy smak, konieczne jest jednak jego odpowiednie przechowywanie. O co należy zadbać, przechowując wino w domu? Oto kilka najważniejszych zasad!
Leżakowanie wina - czy każde wino można długo przechowywać?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każde wino jest odpowiednie do wieloletniego leżakowania. Tylko około 1% win dostępnych na rynku można przechowywać przez lata, zaś zdecydowana większość, bo aż 90% win, powinna zostać spożyta w przeciągu roku od momentu jego zakupu. Wino, podobnie jak inne produkty spożywcze, posiada określoną datę przydatności. Po okresie 1-2 lat wino traci swoją jakość, zmieniając smak i aromat. Po upływie określonego czasu może także nastąpić zepsucie się trunku.
Jeśli jednak zależy nam na kolekcji win, które nadają się do spożywania nawet po upływie lat, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki przechowywania. O co należy się zatroszczyć?
Jak przechowywać wino?
Wina powinny być przechowywanie w pozycji poziomej, dzięki czemu korek nie wysycha. Zapewnia to odpowiednią ochronę przed dostaniem się tlenu do butelki, a tym samym pozbawienia wina cennych walorów aromatycznych i smakowych.
Ważna jest również temperatura przechowywania, która nie może być zbyt wysoka, ani zbyt niska. Maksymalna temperatura przechowywania wina wynosi 21 stopni Celsjusza - powyżej tej granicy wino zaczyna się psuć. Z kolei zbyt niska temperatura powoduje utratę walorów smakowych trunku. Optymalna temperatura przechowywania wina wynosi około 10-14 stopni Celsjusza, zapewniając jego wysoką jakość.
Jeśli chcemy przechowywać wina powinniśmy również zadbać o ich brak bezpośredniego kontaktu ze światłem - zarówno sztucznym, jak i naturalnym. Światło niepotrzebnie nagrzewa wino, przyczyniając się do uwolnienia nieprzyjemnych smaków, a także przyspiesza proces starzenia wina.
Idealnym miejscem do przechowywania wina jest zaciemniona, chłodna piwniczka - jeśli jednak nie mamy takowej, wino można przechowywać w specjalnej chłodziarce do wina. Zagwarantuje ona stałą temperaturę, ograniczy dostęp do światła, a butelki są w niej mieszczone w pozycji poziomej. Przechowywane wino zachowa swoją strukturę, smak i aromat. W przypadku wybory tego rozwiązania dobrze jest również odpowiednio usytuować chłodziarkę - należy ją umieścić w miejscu z dala od źródeł ciepła - kaloryferów czy piekarnika. Kuchnia z całą pewnością nie jest dobrym miejscem - w tym pomieszczeniu temperatura zmienia się zbyt często.
Przechowywanie w zależności od rodzaju wina
Aby zachować walory wina powinno się zadbać o jego prawidłowe przechowywanie. Należy również wiedzieć, że w zależności od gatunku, inna będzie odpowiednia temperatura przechowywania trunku. Wina czerwone powinno się przechowywać w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. Wina białe z kolei potrzebują niższej temperatury - 10-15 stopni Celsjusza, zaś wina różowe - 9-10 stopni Celsjusza. Najniższa temperatura jest niezbędna, aby przechowywać wina musujące i wynosi 6-9 stopni Celsjusza.
Przechowując wino warto również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która powinna oscylować na poziomie 65 – 80%. Zbyt suche powietrze przyczynia się do kurczenia się korka, a tym samym może skutkować dostaniem się powietrza do środka butelki, zaś zbyt duża wilgotność może wpłynąć negatywnie na smak wina, a nawet powodować jego zepsucie.
Przechowywanie wina - otwarta butelka
Wskazówki, jak przechowywać wino dotyczą zamkniętych butelek, lecz niekiedy konieczne jest także przechowywanie win, które są już otwarte. Jak przechowywać otwarte wino? Należy zamknąć je możliwie najszczelniej i schować je do lodówki. W celu zamknięcia użyć można korka, który zamykał butelkę. Można także zaopatrzyć się w pompę próżniową, która usuwa powietrze z pustej przestrzeni butelki. Z kolei specjalny gumowy korek uniemożliwia dostanie się tlenu do jej wnętrza. Odpowiednio zabezpieczone wino można przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień.