Zielona herbata - na co pomaga?
Zielona herbata cieszy się popularnością nie tylko przez wzgląd na swoje walory smakowe, lecz również właściwości zdrowotne. Dowiedz się, na co pomaga picie zielonej herbaty, dlaczego warto pić zieloną herbatę, w jaki sposób ją parzyć oraz jaki jest jej skład i charakterystyka.
Zielona herbata – sposób wytwarzania
Zielona herbata to napar, który przygotowywany jest z liści herbaty chińskiej Camellia sinensis. Pochodzi ona z Chin, a tradycja jej spożywania sięga nawet do 5000 lat wstecz. Obecnie jest ona uprawiana również w innych krajach azjatyckich, a także w Afryce i w Ameryce Południowej.
W procesie produkcji świeże liście zielonej herbaty są poddawane przetworzeniu w niewielkim stopniu, co pozwala na zachowanie cennych składników odżywczych. Przetworzenie polega na poddawaniu liści przemianom enzymatycznym: łagodnemu działaniu pary wodnej, co powoduje dezaktywację enzymów odpowiedzialnych za proces utleniania, a następnie suszeniu.
Herbata zielona – skład
Zielona herbata to bogactwo składników odżywczych - zawiera ona około 4000 związków bioaktywnych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim posiadające działanie antyoksydacyjne polifenole (głównie flawonoidy i katechiny), które stanowią nawet 40% masy suchych liści. Zielona herbata zawiera także garbniki, taniny, kofeina, aminokwasy, węglowodany, chlorofil, witaminy A, B1, B2, B3, C, E oraz składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, cynk, magnez, selen i miedź.
Zielona herbata - właściwości
W zielonej herbacie znajduje się mnóstwo cennych składników, które nadają naparowi właściwości prozdrowotnych. Regularne spożywanie zielonej herbaty stanowi element profilaktyki zdrowotnej, a także przyczynia się do leczenia wielu chorób. Dlaczego zatem warto pić zieloną herbatę?
Zielona herbata - na co pomaga?
Regularne spożywanie bogatej w antyoksydanty oraz inne cenne składniki odżywcze zielonej herbaty przynosi korzyści zdrowotne. Na co może być pomocne?
- Zielona herbata wykorzystywana jest w profilaktyce antynowotworowej,
- Przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, korzystnie wpływa na układ krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru, miażdżycy, problemów z ciśnieniem,
- Wspomaga odchudzanie - substancje zawarte w zielonej herbacie pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej, przyspieszają przemianę materii i redukują apetyt,
- Działa moczopędnie, wypłakując toksyny z organizmu,
- Picie naparu z zielonej herbaty posiada także właściwości pobudzające (dzięki zawartości teiny, stanowiącej odpowiednik kofeiny), zmniejsza uczucie senności, łagodzi stany depresyjne, usprawnia pamięć i koncentrację,
- Zielona herbata korzystnie wpływa na układ odpornościowy,
- Posiada również korzystny wpływ na skórę - liście zielonej herbaty są składnikiem wielu kremów czy masek, które pomagają w walce z niedoskonałościami cery, łagodzą podrażnienia, spowolniają proces starzenia skóry. Picie zielonej herbaty również pozytywnie wpływa na stan skóry, poprawiając jej wygląd,
- Działanie zielonej herbaty jest także pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób o podłożu neurodegeneracyjnych np. demencji starczej czy choroby Alzhaimera,
- Związki zielonej herbaty obniżają również poziom glukozy we krwi, zwiększając wrażliwość komórek na insulinę - zieloną herbatę powinny pić zatem osoby borykające się z cukrzycą,
- Antybakteryjne właściwości zielonej herbaty są wykorzystywane w leczeniu wielu schorzeń - zawarte w niej katechiny przywracają równowagę bakteryjną jelit, działają przeciwbakteryjne na patogeny wywołujące biegunki, próchnicę, zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek czy infekcje skóry.
Herbata zielona – przeciwwskazania
Picie zielonej herbaty przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej spożywania. Przede wszystkim zielona herbata zawiera dużą zawartość kofeiny, której spożywanie w nadmiarze może powodować drażliwość, bezsenność, nerwowość. Maksymalna dawka kofeiny na dzień wynosi 400 mg, co odpowiada ośmiu filiżankom zielonej herbaty na dzień. Ze względu na potwierdzony badaniami wpływ katechin na zmniejszenie biodostępności kwasu foliowego, zielona herbata nie powinna być również spożywana w dużych ilościach przez kobiety w ciąży.
Herbata zielona – jak parzyć i jak pić?
Zastanawiasz się, jak długo parzyć zieloną herbatę? Parzenie powinno trwać około 1-1,5 minuty, jednak nie więcej niż 3 minuty, gdyż spowoduje to, że napar będzie mocny i gorzki. Po upływie wskazanego czasu liście należy wyciągnąć z filiżanki. Optymalna temperatura parzenia to 70-85?C (do uzyskania takiej temperatury po zagotowaniu wody trzeba odczekać 3–4 minuty).
Zieloną herbatę można również parzyć ponownie. Fusy z herbaty należy zalać ciepłą wodą - można to zrobić nawet po kilku godzinach. Napar można uzyskać nawet do trzech razy. Ponowne zalanie liści wiąże się jednak z nieco dłuższym czasem przygotowania naparu - powinno się wydłużyć o 0,5-1 minuty.
Ile herbaty należy wsypać do filiżanki? Ilość zależna jest od preferencji - najlepiej sprawdzić to metodą prób, rozpoczynając od 1 łyżeczki suszu na 200 ml wody. Gdy napar okaże się zbyt mocny, można zmniejszyć podaną ilość, zaś jeśli będzie zbyt łagodny - odpowiednio zwiększyć proporcje.
Kiedy pić zieloną herbatę? Ze względu na dużą zawartość kofeiny posiadającej działanie pobudzające nie jest rekomendowane spożywanie naparu na noc. Dobrze jest pić herbatę po posiłkach, z przerwą co najmniej godzinną, gdyż spożywanie jej wcześniej może zmniejszyć przyswojenie składników odżywczych znajdujących się w pożywieniu.
Jakie dodatki sprawdzą się do zielonej herbaty? Napój ten idealnie komponuje się z cytryną, imbirem, pigwą, opuncją figową. Najwyższej jakości zieloną herbatę, a także inne herbaty smakowe kupisz w naszym sklepie internetowym z tradycyjną żywnością!