Z czego jest biała czekolada?
W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów czekolady: gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao, czekolada deserowa, czekolada mleczna, a także czekolada biała. W odróżnieniu od pozostałych, czekolada biała nie zawiera jednak w swoim składzie miazgi kakaowej. Z czego zatem zrobiona jest biała czekolada i co różni ją od gorzkiej czekolady?
Z czego jest biała czekolada?
W odróżnieniu od czekolady mlecznej, czekolady deserowej czy czekolady gorzkiej, biała czekolada nie zawiera proszku kakaowego. W dobrej jakości białej czekoladzie znajdziemy jednak masło kakaowe, które odpowiada za jej czekoladowy posmak. W gorszej jakości produktach tłuszcz kakaowy jest zastępowany utwardzonym tłuszczem roślinnym, co sprawia, że biała czekolada ma znacznie gorszy smak. Tego rodzaju produkt można uznać jedynie za wyrób czekoladopodobny.
Oprócz masła kakaowego w białej czekoladzie znajduje się również mleko, cukier. Mogą znaleźć się również dodatki smakowe, takie jak kawałki suszonych owoców np. truskawek, orzechy, wiórki kokosowe czy pokruszone herbatniki.
Biała czekolada - skład
Dobrej jakości białą czekoladę wyróżnia jej skład. Powinna ona zawierać składniki niezbędne do wykonania czekolady: masło kakaowe, mleko, cukier, a także, w przypadku czekolad smakowych, różnego rodzaju dodatki. Czekolady białe najlepszej jakości zawierają do 30-35 % tłuszczu kakaowego. W odróżnieniu od czekolady mlecznej, deserowej czy gorzkiej, nie zawierają jednak proszku kakaowego.
Jeśli w składzie czekolady białej znajduje się utwardzony tłuszcz roślinny, można spodziewać się znacznie gorszej jakości produktu i słabszych walorów smakowych. Wysokiej jakości białą czekoladę można rozpoznać zarówno po składzie, jak i po kolorze. Wbrew swojej nazwie biała czekolada powinna posiadać kolor kremowy lub kości słoniowej - biały kolor oznacza, że do produkcji czekolady użyto utwardzonych tłuszczów roślinnych.
Biała czekolada – składniki odżywcze
Jedzenie czekolady białej to przede wszystkim przyjemność - czekolada doskonale nadaje się na słodką przekąskę. Pod względem wartości odżywczych biała czekolada jest jednak głównie źródłem węglowodanów oraz tłuszczów. Zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które spożywane w nadmiarze są szkodliwe dla zdrowia, podnoszą poziom złego cholesterolu, stając się przyczyną chorób sercowo-naczyniowych.
Ilości składników odżywczych, które zawiera biała czekolada nie są zbyt wysokie. Biała czekolada zawiera niewielkie ilości kwasów nienasyconych omega-3 i omega-6, posiadających korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz niezbyt dużą ilość błonnika (znacznie mniejsze w porównaniu do gorzkiej czekolady). Znajdują się w niej również witaminy A, E, D, K oraz witaminy z grupy B, a także kwas foliowy oraz minerały: fosfor, wapń, magnez, żelazo, potas.
Biała czekolada a ciemna czekolada - różnice
Podczas gdy ciemną czekoladę wytwarza się z proszku kakaowego, masła kakaowego oraz cukru, biała czekolada jest produkowana z masła kakaowego, cukru oraz mleka. Zasadnicza różnica polega zatem na tym, że wytwarzając białą czekoladę nie wykorzystuje się nawet w najmniejszym stopniu składnika, jakim jest proszek kakaowy.
Ze względu na brak zawartości proszku kakaowego, biała czekolada nie posiada również właściwości zdrowotnych, które charakteryzują gorzką czekoladę. Jedzenie białej czekolady nie dostarczy składników odżywczych, które znaleźć można w czekoladzie gorzkiej: magnezu, minerałów oraz witamin. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na odrobinę przyjemności - dobrej jakości biała czekolada zjedzona raz na jakiś na pewno nie zaszkodzi, a korzystnie wpłynie na samopoczucie, przyczyniając się do poprawy nastroju (podczas spożywania słodyczy organizm wytwarza serotoninę, czyli hormon radości, który korzystnie wpływa na pracę ośrodkowego układu nerwowego). Jak ze wszystkim, należy jednak zadbać o umiar oraz zatroszczyć się o zdrowy styl życia.