Wino do gotowania - jak używać wina w kuchni?
Wino to trunek, który doskonale komponuje się z wieloma daniami, wzbogacając ich smak oraz aromat, dlatego często wykorzystywane jest podczas gotowania. W kuchni wykorzystać można zarówno białe wina, jak i wina czerwone, które dodają potrawom charakteru i wyrazistości. W jaki sposób dobrać wino do gotowania? Które nadawać się będzie do konkretnych dań? I wreszcie - w jaki sposób wykorzystać wino w procesie przygotowania posiłków, aby maksymalnie podkręcić smak potraw?
Jak wybierać wina do gotowania?
Wino jest alkoholem, który doskonale uzupełnia spożywany posiłek zarówno w postaci napoju serwowanego do dań, jak i jako składnik służący do doprawienia potrawy. W tej roli znacznie podbija jej aromat i smak, dlatego przez wielu kucharzy jest często wykorzystywane do gotowania. Ważne jest jednak, aby w przypadku dobierania wina do gotowania kierować się kilkoma istotnymi zasadami.
Przede wszystkim wybierając wino do gotowania powinniśmy się kierować tą samą zasadą, co w przypadku selekcji wina do potraw. Zatem gotując białe mięso, czyli drób, cielęcinę oraz ryby, powinniśmy zastosować białe wino, zaś w przypadku mięsa czerwonego, takiego jak wołowina, wieprzowina, sarnina - wino czerwone. Co jednak zrobić, gdy potrawa składa się z kilku różnych rodzajów mięsa? W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się słodkie wina białe lub wytrawne wina czerwone.
Wino może również służyć do przygotowywania potraw z innymi składnikami. I tak w przypadku delikatnych sosów czy dressingów warto sięgać po lekkie wino białe, zaś np. do cięższych deserów czy dań o intensywnym smaku dodać można mocniejszych win. Z kolei sosy na bazie grzybów doskonale komponują się z Chardonnay, a wino Sauvignon blanc to idealne towarzystwo dla owoców morza np. muli.
Warto również zwracać uwagę na jakość wina używanego do gotowania. Przede wszystkim nie powinno być one zepsute, ponieważ popsuje to smak potrawy. Nie należy również używać wina utlenionego bądź o płaskim smaku. Unikać należy również win przeznaczonych do gotowania, bowiem często w ich składzie znajdują się dodatkowe składniki np. sól, barwniki czy zbędne aromaty.
Istotne znaczenie ma także stopień doprawienia dań. Dobrze doprawione i ciężkie potrawy wymagają dodatku wyrazistego w smaku, aromatycznego wina, zaś delikatne w smaku dania doskonale połączą się z lekkimi trunkami.
Obowiązuje również zasada, że serując wino do posiłku powinniśmy podać to samo, które stosowaliśmy podczas gotowania danej potrawy. Dobierając wino do gotowania warto trzymać się reguły, że jeśli wino nadaje się do popicia danej potrawy, to nadaje się także do jej ugotowania. Gdzie znaleźć dobrej jakości wino do gotowania oraz do serwowania w czasie posiłku? W naszym sklepie z lokalnymi produktami - dokładamy starań, aby znalazły się w nim wyłącznie sprawdzone produkty, pełne smaku i aromatu. Wybierz swój ulubiony trunek - sprawdź naszą ofertę na wina z różnych stron świata.
Kiedy dodać wino podczas gotowania?
W zależności od rodzaju gotowanej potrawy wino można dodać na różnym etapie jej przygotowywania:
- Można zastosować wino jako składnik marynaty, którą smaruje się mięso przed pieczeniem. W tym przypadku warto połączyć wino z olejem oraz przyprawami. Wino stanowi kwaśny składnik, który zapewnia kruchość i soczystość mięsa.
- Wino można dodać do potraw jednogarnkowych, takich jak zupa, gulasz, bigos, leczo - nadaje on wyrazistości przygotowywanym daniom. W tym przypadku należy pamiętać, że jeśli wśród składników potrawy znajdują się warzywa, trunek powinien zostać dodany na ostatnim etapie gotowania, gdy warzywa będą już miękkie. Alkohol może bowiem zatrzymać proces gotowania, a tym samym warzywa pozostaną twarde.
- W przypadku mięs duszonych w winie należy zadbać, aby przed jego dolaniem lekko obsmażyć główne składniki.
- Przygotowując sos na bazie wina wlewamy je z kolei jako pierwsze, a po jego redukcji dodajemy pozostałe składniki np. bulion lub śmietankę.
Jak zredukować wino i odparować z niego alkohol?
W procesie gotowania z użyciem wina stosuje się technikę zwaną redukowaniem. Redukowanie wina polega na zmniejszaniu jego objętości poprzez odparowanie wody, dzięki czemu uzyskuje się odpowiednią gęstość potrawy np. sosu. W celu zredukowania wina należy umieścić garnek z daniem na małym ogniu i pozostawić do odparowania nadmiaru płynu. Czas redukcji może być różny w zależności od oczekiwanej przez nas gęstości potrawy.
Jeśli chcemy odparować alkohol z wina należy przygotować się na odpowiednią długość gotowania, duszenia, pieczenia lub grillowania potrawy. Alkohol odparowuje po określonym czasie, co należy to uwzględnić w procesie przygotowywania dania.
Ile wina dodać do potraw?
Dodając wino do gotowania należy również zadbać o to, aby nie przesadzić z jego ilością. Warto kierować się wskazaną w danym przepisie ilością lub w przypadku braku przepisu - zdrowym rozsądkiem. Jeśli dodamy zbyt dużą ilość wina, może to spowodować, że danie nabierze zbyt intensywnego, alkoholowego aromatu, a tym samym dodany trunek nie spełni swojego zadania, mającego na celu jedynie wzmocnienie aromatu potrawy.
Czy alkohol pozostaje w potrawie?
W kontekście gotowania z użyciem wina często pada pytanie, czy alkohol pozostaje w przygotowanej potrawie. Należy pamiętać, że samo podgrzanie wina nie prowadzi do wyparowaniu alkoholu. Większość potraw z dodatkiem wina zawiera zazwyczaj około 60-70% początkowego stężenia alkoholu. Jego ulotnienie z potrawy zajmuje bowiem dużo czasu, w związku z czym potrawę należałoby gotować przez wiele godzin. Do potraw można jednak dodawać wino bezalkoholowe, które również podbije smak i aromat dania, a jednocześnie będzie bezpieczne np. dla dzieci oraz abstynentów.