Syrop z mniszka lekarskiego - na co jest dobry?
Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie kojarzyłaby mniszka lekarskiego, czyli rośliny z rodziny astrowatych, która znana jest również pod nazwami takimi jak mlecz czy dmuchawiec. Jest to również roślina ceniona ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, która od setek lat stosowana jest w medycynie ludowej. Na co pomaga syrop z mniszka lekarskiego? W jakich schorzeniach może być pomocny? Poniżej znajdziesz odpowiedź!
Mniszek lekarski - co to za roślina?
Mniszek lekarski (z łac. Taraxacum officinale) jest rośliną z gatunku astrowatych, występującą na całym świecie, głównie na terenie klimatu umiarkowanego, rosnąca na łąkach, trawnikach czy na poboczach dróg. Pojawia się zazwyczaj wiosną, a jego kwiaty mają charakterystyczny, żółty kolor. W Polsce, w zależności od regionu, mniszka lekarskiego nazywa się również: mlecz, dmuchawiec, lwi ząb czy pępawa.
Mniszek posiada grubą łodygę, w której gromadzi się sok mleczny, zaś jego kwiaty posiadają żółtą barwę. Po przekwitnięciu kwiat przeobraża się w znany wszystkim dmuchawiec, który w wyniku podmuchu wiatru rozpada się na części.
Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego - właściwości lecznicze
Ze względu na właściwości lecznicze syrop z mniszka lekarskiego jest znany w medycynie ludowej od setek lat. Do przygotowania syropu używa się żółtych kwiatów mlecza, które zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, pomocnych w zwalczaniu różnych dolegliwości i wspierających pracę organizmu.
Właściwości mniszka lekarskiego wynikają z zawartości substancji niezbędnych do zachowania zdrowia. Wśród nich znajdują się:
- minerały - potas, magnez, krzem, żelazo,
- kwas foliowy,
- witaminy: witamina A, C, witaminy z grupy B, w tym witamina B4, czyli cholina,
- garbniki,
- flawanoidy,
- triterpeny,
- sterole,
- karotenoidy,
- inulina,
- kwas krzemowy,
- kwasy polifenolowe: chlorogenowy, cykoriowy
- asparagina.
Ze względu na bogactwo substancji o pozytywnym wpływie na organizm oraz na zdrowie, jakie zawierają kwiaty mniszka lekarskiego, warto stosować syrop z mniszka lekarskiego regularnie. Na jakie schorzenia jest on pomocny?
Syrop z mniszka lekarskiego - na co warto go stosować?
Syrop z mniszka lekarskiego to prawdziwa bomba witamin, minerałów i substancji o właściwościach prozdrowotnych. Spożywanie syropu z mniszka lekarskiego jest polecane w przypadku dolegliwości takich jak:
- infekcje górnych dróg oddechowych - mniszek lekarski jest naturalnym lekarstwem na kaszel, chrypkę, stany zapalne jamy ustnej. Posiada działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także właściwości bakteriobójcze,
- infekcje dróg moczowych - posiada działanie moczopędne, łagodzi schorzenia pęcherza i dróg moczowych,
- schorzenia wątroby oraz woreczka żółciowego - wspiera ich funkcjonowanie, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych,
- wspiera leczenie miażdżycy i układu krążenia, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze,
- korzystnie wpływa na układ pokarmowy, poprawia trawienie, reguluje wydzielanie soków trawiennych, pobudza wytwarzanie żółci i ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe,
- łagodzi stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażniania, posiada działanie przeciwświądowe oraz znieczulające skórę,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- korzystnie wpływa na układ nerwowy, pobudza procesy myślowe.
- wspiera układ odpornościowy, hamuje rozwój chorób,
- działa antyoksydacyjnie, spowalniając proces starzenia komórek oraz redukując ryzyko zachorowania na nowotwory.
Syrop z mniszka lekarskiego - dawkowanie
Syrop z mniszka lekarskiego powinno się spożywać w ilości 2-3 łyżeczek dziennie. Jest to ilość optymalna w leczeniu chorób, która z całą pewnością nie zaszkodzi. Syrop można podawać na łyżeczce lub słodzić nim herbatę bądź inny napój - w takiej formie również będzie posiadał swoje prozdrowotne właściwości.
Syropu z mniszka lekarskiego - przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania syropu z mniszka lekarskiego są dolegliwości żołądkowe, choroba wrzodowa oraz nadkwasota żołądka. Nie powinny go również spożywać osoby cierpiące niedrożność jelit oraz dróg żółciowych. Z porady lekarskiej, przed rozpoczęciem spożywania syropu, powinny również skorzystać osoby cierpiące na choroby nerek, niedrożność i kamicę dróg żółciowych.