Kategorie

Miód nawłociowy - właściwości i działanie

Miód nawłociowy ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne zaliczany jest do najbardziej cenionych i najchętniej wybieranych miodów. Czym różni się ten miód od pozostałych? Jakie jest jego działanie na organizm ludzki? I gdzie można kupić dobry miód nawłociowy?

Jak powstaje miód nawłociowy?

Swoje liczne właściwości prozdrowotne miód nawłociowy zyskuje za sprawą rośliny, z której jest pozyskiwany. Nawłoć pospolita to ekspansywna i niezwykle wytrzymała roślina, która rozprzestrzenia się z łatwością na dużych obszarach, dlatego często jest traktowana jako chwast. Z drugiej strony jest ona doceniana przez zielarzy wykorzystujących ją do celów medycznych oraz pszczelarzy, którzy dzięki niej mogą pozyskać dużą ilość miodu potrzebną do przetrwania pszczół w okresie zimowym.

Nawłoć pospolita, zwana również mimozą, złotą rózgą lub złotą dziewicą, kwitnie od sierpnia do początku zimy. Jest to jedna z najdłużej kwitnących roślin, która stanowi wsparcie dla pszczół w okresie intensywnego gromadzenia zapasów na zimę. Z tej przyczyny jest to miód niespotykany zbyt często i niesprzedawany na szeroką skalę - pszczelarze pozostawiają sporą część miodu nawłociowego pszczołom, aby mogły przetrwać czas jesienno-zimowy.

Miód pozyskiwany z nawłoci pospolitej jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru tej rośliny. Jest on bogaty w składniki odżywcze i posiada prozdrowotne właściwości, które wykazuje również sama nawłoć pospolita.

Jak smakuje i wygląda miód nawłociowy? Jego barwa jest jasna, słomkowożółta, niekiedy lekko bursztynowa. Po procesie krystalizacji, który zachodzi w przypadku tego rodzaju miodu dość szybko, kolor miodu staje się jaśniejszy. Nabiera również bardziej kremowej konsystencji. Smak miodu nawłociowego jest słodki, jednak można w nim wyczuć lekko kwaśne, a nawet nieco gorzkie nuty. Wyczuwalny jest w nim delikatny aromat kwiatów nawłoci.

Miód nawłociowy - właściwości prozdrowotne

Miód nawłociowy to doskonałe źródło cennych składników odżywczych. W składzie miodu znajdują się: białka, saponiny, flawonoidy (kwercetyna oraz rutyna), olejki eteryczne, kwasy organiczne, garbniki, minerały i witaminy.

Jakie są prozdrowotne właściwości miodu nawłociowego?

  • Miód nawłociowy zawiera substancje bakteriobójcze, a także wykazuje dużą aktywność antybiotyczną, dlatego zalecany jest do stosowania w przypadku przeziębienia, grypy i infekcji górnych dróg oddechowych;
  • Zwiększa odporność organizmu;
  • Działa rozkurczowo i moczopędnie, dlatego wspomaga leczenie dolegliwości układu moczowego: zapalenia pęcherza, zapalenia prostaty, kamicy nerkowej, skąpomoczu;
  • Korzystnie wpływa na pracę nerek;
  • Poprawia ukrwienie żył, jest pomocny w problemach z krzepliwością krwi oraz jej przepływem;
  • Jest rekomendowany w profilaktyce nadciśnienia i miażdżycy - działa przeciwzakrzepowo i obniża ciśnienie tętnicze;
  • Wspiera walkę z nadmiernym stresem i wyczerpaniem psychicznym oraz fizycznym, dodaje energii i poprawia nastrój;
  • Sprawdza się jako element leczenia astmy oraz reumatyzmy;
  • Ułatwia usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, działa detoksykująco;
  • Poprawia wygląd skóry, ujędrnia ją, zmniejsza zmarszczki i stany zapalne;
  • Zapobiega zwyrodnieniom kości oraz spadkowi gęstości kości,

Jak spożywać miód nawłociowy?

Miód nawłociowy można zastosować na wiele sposobów. Przede wszystkim można dodać go do napojów - wody lub herbaty, jednakże temperatura płynu nie może być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Powyżej niej miód nawłociowy zaczyna tracić swoje cenne właściwości. Innymi sposobami zastosowania miodu nawłociowego jest wykorzystanie go jako bazę do dressingu lub do sałatki. Można go także wykorzystać do przygotowania deserów czy wytworzenia nalewki.

Jak przechowywać miód nawłociowy?

Miód nawłociowy należy przechowywać w suchym miejscu o stosunkowo niskiej temperaturze, bez dostępu światła. Jest to produkt, który przechowywany w odpowiednich warunkach zachowa swoje właściwości przez bardzo długi okres czasu. W celu zachowania naturalnego, głębokiego aromatu miodu nawłociowego należy również pamiętać o szczelnym zamykaniu słoika, w którym jest przetrzymywany.

Miód nawłociowy – przeciwwskazania

Na miód nawłociowy powinny uważać przede wszystkim wszystkie osoby, które posiadają predyspozycje do reakcji alergicznych. Ze względu na dużą zawartość cukru i wysoką kaloryczność na miód powinny uważać również osoby walczące z nadwagą i otyłością.

Cena miodu nawłociowego

Cena miodu nawłociowego to zazwyczaj około 40-50 zł za słoik o wadze 1 kg. Wybierając miód należy jednak pamiętać o wybieraniu produktów dobrej jakości, z lokalnych pasiek. Wystrzegać należy się wszelkich miodów sztucznych, które na swojej etykiecie zawierają informacje o tym, że stanowią „mieszankę miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE” oraz miodów sztucznych. Oznaczz to bowiem, że zawierają one wyłącznie sam cukier, bez żadnych właściwości zdrowotnych. Wysokiej jakości miody, w tym miód nawłociowy, znajdziesz w naszym sklepie internetowym z lokalnymi produktami. Sprawdź naszą ofertę!

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Sklepy internetowe Nowy Sącz

Już teraz zapisz się do newslettera
i otrzymaj kod rabatowy!