Miód akacjowy - właściwości prozdrowotne i zastosowanie miodu akacjowego
Właściwości prozdrowotne miodów są znane i cenione od setek lat. Są one wykorzystywane w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń, a także jako składnik kosmetyków. Ze względu na swój doskonały, słodki smak idealnie nadają się jako składnik wielu pysznych dań i deserów. Jednym z popularniejszych miodów jest miód akacjowy. Jakie są jego właściwości? W jaki sposób go stosować? I czy istnieją przeciwwskazania do spożywania miodu akacjowego?
Z czego powstaje miód akacjowy?
Miód akacjowy pozyskiwany jest z nektaru kwiatów robinii akacjowej, zwanej również przez pszczelarzy białą lipą. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Północnej, która doskonale zaaklimatyzowała się w europejskich, w tym również polskich warunkach. Otrzymywany z jej kwiatów miód posiada bardzo jasną, niekiedy wręcz przezroczystą barwę w stanie płynnym, zaś po krystalizacji nabiera koloru kremowego, słomkowego. Posiada delikatny, przypominający kwiaty akacji aromat, zaś smak miodu akacjowego jest bardzo słodki. Z tej przyczyny jest on jednak doskonałym dodatkiem do wielu dań. Uwielbiają go również dzieci.
Miody akacjowe są jednak nie tylko pyszne, lecz również pełne cennych składników odżywczych. Jaki jest skład miodu akacjowego?
Miód akacjowy - właściwości
Jakie są składniki miodu akacjowego? Znajdują się w nim witaminy z grupy B, minerały - potas, magnez, żelazo, mangan, a także karotenoidy, istotne biologicznie enzymy, nadtlenek wodoru, flawonoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne. W składzie miodu można znaleźć ponad 50 substancji aromatycznych, takich jak estry, aldehydy oraz związki polifenolowe.
Bogactwo wartościowych substancji odżywczych sprawia, że miód akacjowy wykazuje doskonałe działanie na ludzki organizm. Przede wszystkim działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i antyseptycznie, a także wzmacniająco i odżywczo. Wykazuje również działanie kojące oraz uspakajające, a także regulujące trawienie, przeciwwrzodowe i regenerujące błonę śluzową.
Wartości odżywcze miodu akacjowego
Podobnie jak pozostałe miody, tak i miód akacjowy to przede wszystkim węglowodany. Stanowią one aż 80% jego masy. Kolejne 20% to woda, niewielka ilość białka, a także substancje odżywcze: witaminy, minerały, kwasy organiczne, olejki eteryczne, flawonoidy. Miód akacjowy zawiera również dużą ilość fruktozy, przy jednocześnie wysokiej zawartości sacharozy - stąd właśnie bierze się jego słodki smak.
Ile kalorii ma miód akacjowy? Wartość energetyczna w 100 g produktu wynosi 350 kcal, zatem jedna łyżeczka to około 40 kcal.
Zastosowanie miodu akacjowego
Przeglądając właściwości prozdrowotne wybranych miodów sprawdza się zazwyczaj, na jakie dolegliwości są one najlepsze. Zatem na co pomaga miód akacjowy?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że miód akacjowy to bogactwo cennych witamin, minerałów i innych pierwiastków, które stanowią niezbędny element do prawidłowej pracy organizmu. Spożywany regularnie miód akacjowy przyczynia się do poprawy kondycji zdrowotnej, a także samopoczucia. Jest to idealny produkt o działaniu wzmacniającym w przypadku spadku energii, przewlekłego zmęczenia oraz intensywnego wysiłku fizycznego lub umysłowego, ponieważ jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, dostarczających w szybkim tempie energię niezbędną do codziennego funkcjonowania.
Ze względu na zawartość składników odżywczych o działaniu antyseptycznym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym, miód akacjowy polecany do spożywania w okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji wirusowych i bakteryjnych. Wzmacnia odporność, a także pomaga w walce ze szkodliwymi patogenami. Stanowi także dobre uzupełnienie kuracji w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, działając łagodząco na kaszel.
Miód akacjowy wykazuje również korzystny wpływ na układ pokarmowy człowieka. Łagodzi przebieg choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, wspomaga funkcjonowanie wątroby, ogranicza wydzielanie soków żołądkowych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby refleksowej i łagodzi jej objawy, jest pomocny w stanach zapalnych układu pokarmowego oraz przy skurczach jelit.
W miodzie akacjowym znajdują się także substancje, które pozytywnie wpływają na układ krążenia oraz na układ moczowy. Jego stosowanie zalecane jest w przypadku infekcji bakteryjnych nerek oraz stanów zapalnych pęcherza moczowego. Działa również kojąco na układ nerwowy, ułatwia zasypianie, eliminuje bezsenność, wspiera regenerację organizmu w czasie odpoczynku.
Miód akacjowy - krystalizacja
Tak jak inne miody, tak również miód akacjowy ulega procesom krystalizacji. Wynika to z wysokiej zawartości cukrów w jego składzie, które przewyższają w znacznym stopniu ilość wody, co z kolei powoduje ich wytrącanie się cukru w postaci kryształków. Czas krystalizacji zależny jest od wielu czynników, w tym sposobu przechowywania, jednakże zazwyczaj zajmuje to kilka miesięcy. Krystalizacja miodu nie oznacza jednak utraty jego cennych właściwości prozdrowotnych.
Jak spożywać miód akacjowy?
Wyróżniający się słodkim smakiem i wieloma cennymi właściwościami miód akacjowy można spożywać na wiele sposobów. Można go dodawać do napojów, naparów ziołowych, herbaty, a także do deserów, śniadań (np. do owsianki lub jogurtu naturalnego z musli), dressingów do sałatek. Na jego bazie można również przygotować syropy oraz nalewki. Pamiętać należy jednak, że miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza, dlatego warto go serwować do ostudzonych napojów czy deserów.
Miód akacjowy - przeciwwskazania
Na miód akacjowy powinni uważać przede wszystkim osoby walczące z otyłością i nadwagą - zawiera on bowiem aż 350 kcal w 100 g produktu. Nie jest on również polecany w przypadku cukrzycy ze względu na wysoką zawartość fruktozy. Z miodu akacjowego powinny zrezygnować jednak zwłaszcza osoby z predyspozycjami alergicznymi, w tym w szczególności z alergią na pyłki roślin. Miodu akacjowego nie powinno podawać się niemowlętom, bowiem może on zawierać toksynę botulinową. Jest jednak bezpieczny do podawania dzieciom powyżej 1 roku życia. Mogą go również spożywać kobiety w ciąży, jednakże z zachowaniem umiaru i w niewielkich ilościach.
Jaka jest cena i gdzie kupić miód akacjowy?
Kupując miody najlepiej wybierać produkty z polskich, lokalnych pasiek. To gwarancja jakości i pewność pochodzenia produktu, a przy tym wspieranie polskich pszczelarzy. Warto zatem wybierać miody, które są opatrzone etykietą z napisem: "kraj pochodzenia - Polska". Wystrzegać należy się jednak wszelkich produktów, które są „mieszanką miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE”. Są one bowiem zazwyczaj miodami sztucznymi, nie zawierającymi żadnych wartości odżywczym z wyjątkiem czystego cukru.
Gdzie kupić miód akacjowy? Znajdziesz go w naszym sklepie z lokalnymi produktami najwyższej jakości. Współpracujemy z pszczelarzami prowadzącymi swoje pasieki z pasją i zaangażowaniem. Sprawdź ofertę naszego sklepu na miody, w tym miody akacjowe w słoikach o różnej pojemności.