Nasza nalewka śliwkowa jest wykonana ze śliwki węgierki, która jest odmianą śliwki zwykłej. Należy ona do tego rodzaju, który dojrzewa później niż inne. Pierwsze przesłanki tej śliwki mają prawdopodobnie korzenie w Azji mniejszej. W Europie spotkana jest w XVII wieku i szybko, mocno ją rozpowszechniono. W Polsce znalazła się dzięki przyjaciołom Węgrom, od czego wywodzi się jej nazwa.
Drzewo śliwkowe, czasem krzew osiąga wysokości nawet do kilku metrów. Zależne jest to jednak od odmiany, warunków atmosferycznych, w których rosną. W Polsce takich odmian jest 5: wczesna, dąbrowicka, zwykła, Valjevka i Valor. Owocuje już w 2-3 roku od posadzenia.
Co ciekawe, śliwy mają dwukrotnie większy zasięg dolnej części - korzeni, niż obwód korony drzewa. Owoce są lekko wydłużone, czasem eliptyczne w kształcie. W kolorze fioletowe, ciemno granatowe. Drzewo kwitnie na przełomie kwietnia i maja, jak tylko pojawią się ciepłe i słoneczne dni. Owoce dojrzewają od drugiej połowy lipca, aż do października.
Łemkowska Nalewka Śliwkowa mocno kojarzy się ze świętami, w postaci suszonych śliwek, kompotu czy zupy śliwkowej. Są to miłe wspomnienia, ponieważ kojarzą się z czasem wolnym i spędzonym z rodziną. Wpływ no to ma mocno intensywny zapach i niebagatelny smak słodkich śliwek. Jest to nalewka jedna ze słodszych, ale bardziej wyrazistych, doskonale podkreślająca pożądany aromat i konsystencje. Dawniej powidła śliwkowe, kompoty były rarytasem dla wielu dzieci.
Śliwka Węgierka jest uznawana za jedną z najbardziej popularnych roślin sadowniczych. Bardzo często spotykane są w przydomowych ogródkach czy ogródkach działkowych. Warto dodać, że śliwki to doskonałe owoce, które nadają się na domowe przetwory. Zaliczają się do nich: powidła, dżemy, soki, konfitury, nalewki i inne alkohole. Ponadto przydają się jako dodatek do ciast, wędlin czy mięs.
Nalewka posiada również szereg właściwości zdrowotnych. Przyczynia się do tego zawartość witamin takich jak: A, C, E, B6 i K oraz wapń, potas, fosfor, magnez, żelazo i błonnik. Działa pozytywnie działając ogólnie na cały organizm: relaksuje, odprężą i powoduje, że cały organizm lepiej pracuje. Jest to trunek, który ma mocne działanie rozgrzewające, polecany na zimne wieczory oraz czasy kiedy człowiek zmarznie.
Na pewno za jedną z zalet należy podkreślić wysoką zawartość błonnika. Poprawia ona pracę jelit, doskonale reguluje procesy trawienia, ważne po zjedzeniu potraw i smakołyków świątecznych, przez co zapobiega powstawaniu zaparć i chroni jelito grube przed powstawaniem nowotworów.
Dzięki pektynom, które zawierają śliwki, nalewka ma działanie łagodzące i regulujące pracę układu pokarmowego, jednocześnie obniżając wysoki poziom cholesterolu.
Ważną właściwości dla kobiet jest doskonały wpływ na wygląd skóry, która staje się delikatna, zdrowa i nabiera właściwego kolorytu. Stosowanie jej daje możliwości częściowego opóźnienia w starzeniu się skóry i pojawianiu się zmarszczek. Skóra staje się odżywania i natłuszczona. Ponadto zniknie problem pękających naczynek krwionośnych.