Jak przygotować tradycyjny żurek w chlebie?
Żurek staropolski to tradycyjna polska zupa serwowana zazwyczaj w czasie Wielkanocy, choć na polskich stołach i w menu wielu restauracji króluje przez cały rok. Serwuje się go z jajkiem ugotowanym na twardo oraz białą kiełbasą, zaś jednym ze sposobów podawania jest serwowanie go w wydrążonym chlebie. Poznaj sprawdzony przepis na żurek w chlebie!
Żurek - jak przygotować?
Tradycyjną potrawą serwowaną w Polsce w czasie świąt Wielkanocy jest żurek staropolski, znany także ze względu na najczęstszy okres jego serwowania jako żurek wielkanocny. Żurek to doskonała, delikatnie kwaśna, zawiesista, aromatyczna i sycąca zupa, którą można zjeść o każdej porze roku!
Przygotowanie żurku nie jest skomplikowane - wystarczy kilka prostych składników. Istnieje wiele receptur, a każdy doświadczony kucharz posiada swoją ulubioną. Aby zrobić żurek potrzebne są jednak m.in. bulion warzywny lub mięsny, kiełbasa biała, zakwas na żurek, a także różne przyprawy i dodatki, takie jak ząbek czosnku, majeranek, liście laurowe czy wędzony boczek bądź zwyczajna kiełbasa. Głównym składnikiem zupy jest zakwas, czyli mąka i woda poddane procesowi fermentacji, w której rozwijają się bakterie i dzikie drożdże, stąd delikatnie kwaśny posmak zupy.
Na wielkanocnym stole często stawiany jest żurek, lecz równie często barszcz biały. Czym różni się żurek od barszczu białego? Główna różnica polega na sposobie ich przygotowania, a konkretnie na rodzaju zakwasu, który stosuje się do ugotowania zupy. Barszcz biały powstaje na bazie zakwasu z mąki pszennego, podczas gdy żurek na zakwasie z mąki żytniej, przez co ich smak delikatnie się różni.
Jak podać żurek? Klasycznie serwuje się go w chlebie. Pieczywo przeznaczone do żurku można zakupić w sklepie, piekarni lub upiec samodzielnie. Żurek można także serwować na głębokim talerzu z dodatkiem ziemniaków lub kromki chleba.
Żurek w chlebie - przepis
Żurek w chlebie to tak naprawdę tradycyjny żurek staropolski serwowany w wydrążonym pieczywie. Sposób przygotowania żurku nie różni się od przygotowania klasycznej, wielkanocnej zupy.
Składniki:
- 1,5 litra buliony warzywnego lub mięsnego
- 500g białej kiełbasy
- 200g kiełbasy wędzonej
- zakwas na żurek
- 5 kulek ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku,
- 200 ml słodkiej śmietanki
- 2 łyżeczki majeranku
- pieprz, sól
- 5 jajek ugotowanych na twardo
- 5 chlebków do podania
- opcjonalnie: chrzan
Żurek w chlebie - przygotowanie
W garnku podsmażyć pokrojoną na plastry kiełbasę zwykłą. Zalać bulionem, dodać białą kiełbasę, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, sól i pieprz. Po 20 minutach wyłowić białą kiełbasę, wlać zakwas i ponownie zagotować przez około 10 minut. Po zdjęciu garnka z ognia dodać śmietankę, majeranek, pokrojoną w plastry białą kiełbasę. Aby zupa miała nieco intensywniejszy, ostrzejszy smak, można dodać do niej odrobinę chrzanu (do kupienia tutaj: chrzan tarty).
Następnym krokiem jest przygotowanie chleba. Należy skroić go z wierzchu, aby powstał kapelusz. Pozostałą część należy wydrążyć, posmarować masłem i zapiekać w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 10 minut.
Do przygotowanego chleba nalać żurku, a następnie dodać pokrojone na ćwiartki ugotowane na twardo jajko.
Ugotowanie żurku staropolskiego nie jest skomplikowane, jednak zajmuje często sporo czasu. Jeśli poszukujesz szybszego rozwiązania, a jednocześnie chcesz cieszyć się doskonałym smakiem i aromatem tej zupy, wybierz nasz żurek wiejski, który również możesz zaserwować w chlebie!