Jak przechowywać wędliny?
Odpowiednie przechowywanie wędliny w lodówce pozwala na utrzymanie przez nią świeżości. Należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe zapakowanie produktu oraz warunki jego przechowywania. Sprawdź, jak przechowywać wędliny, aby się nie zepsuły, były świeże i przydatne do spożycia przez dłuższy czas.
W co zapakować wędlinę?
Zakupiona wędlina najczęściej pakowana jest w foliowe woreczki bądź folię spożywczą. Nie jest to jednak najlepsze opakowanie do przechowywania tego rodzaju produktów w lodówce, ponieważ folia spożywcza, podobnie jak folia aluminiowa, nie przepuszcza powietrza, co przyspiesza psucie się wędliny. Jest to również rozwiązanie nieekologiczne. Zatem w czym przechowywać wędlinę?
Wędlina wkładana do lodówki powinna być przechowywana w opakowaniu zapewniającym dostęp do powietrza. Do tego celu najlepiej sprawdzi się pergamin, który będzie idealny do miękkich i mniej trwałych wędlin. Papier pergaminowy doskonale wchłania wilgoć zapobiegając rozwojowi bakterii i drobnoustrojów na powierzchni wędliny przyspieszających ich psucie. Z kolei wędliny suszone oraz wędzone można przechowywać w szklanych pojemnikach, które przykrywamy niezbyt szczelnie, aby zapewnić dostęp powietrza.
Jak przechowywać wędlinę w lodówce?
Podstawowym warunkiem prawidłowego przechowywania wędlin jest trzymanie ich w lodówce. Idealne warunki do utrzymania najdłuższej trwałości i świeżości wędlin to 2-6 stopni Celsjusza. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich wyrobów wędliniarskich. Wędliny suche i podsuszane w dużych kawałkach mogą być również przechowywane poza lodówką (np. kiełbasy suche, kabanosy).
Wędliny gotowane lub parzone w naturalnej osłonce powinny być przechowywane maksymalnie trzy dni, zaś w sztucznej - dwa dni. Dłużej można również przechowywać wędlinę w kawałku - wędlina w plasterkach powinna zostać spożyta w ciągu dwóch dni. Przez dłuższy czas można także przetrzymywać z kolei wędliny wędzone lub suszone np. kiełbasy suche lub kabanosy w naturalnych osłonkach.
Obecnie wiele sklepów proponuje również wędliny zapakowane hermetycznie lub próżniowo. Szczelne opakowanie pozwala na dłuższe przechowywanie produktów w lodówce, o ile nie zostały one wcześniej otwarte.
Ważnym aspektem jest również ułożenie wędliny w lodówce. Powinniśmy przechowywać różne rodzaje wędlin osobno. Nie należy również przechowywać razem wędliny oraz surowego mięsa.
Jak uniknąć zatrucia pokarmowego wędlinami?
Świeżość wędlin najłatwiej ocenić na podstawie jej zapachu, barwy oraz smaku. Produkty nieświeże wyróżnia nieprzyjemny zapach, kwaśny smak, zmieniona konsystencja, a także plamy i śliski nalot na ich powierzchni. Lepką, źle pachnącą i nieapetycznie wyglądającą wędlinę należy od razu wyrzucić. Jeśli wędlina jest zapakowana przez producenta najprostszą metodą na upewnienie się co do jej świeżości jest sprawdzenie jej terminu ważności, który powinien być umieszczony na opakowaniu.
Jeśli chcemy uniknąć psucia się wędlin warto kupować mniejsze ilości, za to częściej. Dobrym rozwiązaniem jest także nabywanie wędlin w kawałkach, a nie plastrach, bowiem te krojone psują się szybciej.
Warto również zwrócić uwagę na jakość danego produktu. Warto wybierać wędliny sprawdzonych producentów lub posiadające certyfikat potwierdzający utrzymywanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa.
Wszystkie wędliny dostępne w naszym sklepie są najwyższej jakości. Dbamy, aby w czasie ich produkcji zachowane były najwyższe standardy bezpieczeństwa, a wysyłane produkty pakujemy próżniowo, aby możliwe było ich przechowywanie przez długi czas. Sprawdź naszą ofertę na doskonałe w smaku wędliny.