Kategorie

Ile kalorii ma oscypek?

Oscypek to ser wytwarzany z mleka owczego, który wyróżnia się słonym, intensywnym smakiem. Jest to regionalny specjał góralski. Często podawany jest na ciepło - grillowany lub smażony, z konfiturami żurawinową lub borówkową, które doskonale równoważą słony smak oscypka. Jednak ile kalorii ma oscypek i jaka jest jego wartość odżywcza?

Wartości odżywcze oscypka

Oscypek to ser z mleka owczego, które jest bardzo cenne dla zdrowia. Owcze mleko jest bogatym źródłem składników odżywczych, minerałów, mikro-  i makroelementów. Zawiera ono znacznie więcej tłuszczu i białka niż mleko krowie czy mleko kozie, a także cenne witaminy, w tym witaminy z grupy B.

Pod względem wartości odżywczych zawiera przede wszystkim tłuszcze oraz białko. W składzie oscypka znajdują się również duże ilości sodu, dlatego nie jest wskazane spożywanie go w codziennej diecie w dużej ilości - 100 g oscypka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy.

Oprócz tego oscypek jest skarbnicą wapnia, fosforu oraz cynku. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi około 1000 mg, zaś spożycie 100 g oscypka zaspokaja zapotrzebowanie na ten składnik aż w 90%. Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, krzepnięcia krwi, regulacji gospodarki hormonalnej. Duża ilość fosforu odpowiada z kolei za mineralizację zębów i kości oraz odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych, krzepnięcie krwi. Cynk zaś bierze udział w syntezie białka oraz hormonów, poprawia koncentrację i wzmacnia odporność. W serach owczych znajduje się również kwas linolowy CLA, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe, a także zmniejsza ilość "złego" cholesterolu.

Oscypek - kalorie

Oscypek to ser, który może być spożywany na zimno, lecz równie dobrze smakuje w wersji na ciepło. W tym celu można go smażyć lub grillować. W wersji na ciepło oscypek, o charakterystycznym słonym smaku, jest często dla równowagi podawany z dodatkiem konfitury żurawinowej lub borówkowej.

100 g oscypka to 372 kcal.

Mały oscypek o wadze 30 g zawiera 112 kcal.

Oscypek serwowany z konfiturą żurawinową (45 g) zawiera 163 kcal.

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com
Strony internetowe Nowy Sącz