Kategorie

Gdzie kupić oscypki?

Oscypki to tradycyjne sery z mleka owczego lub mieszanki mleka krowiego i owczego produkowane na Podhalu, które wyróżniają się dość ostrym, słonym smakiem. Jadąc w góry niemal każdy chce kupić prawdziwy oscypek i zakosztować tego lokalnego przysmaku. Czym charakteryzują się prawdziwe oscypki? I gdzie kupić oscypki, aby były one doskonałej jakości?

Oscypek - co to za ser?

Oscypek to twardy ser wędzony wytwarzany na Podhalu. Produkuje się go z mleka owczego lub mleka owczego i krowiego określonej rasy, jednakże w tym przypadku zawartość mleka owczego musi wynosić co najmniej 60%. Wybierając się w Tatry kupić można również inne sery, które łudząco przypominają oscypki, jednakże nimi nie są, ponieważ nie spełniają określonych norm. Oscypek jest bowiem wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że może być on wytwarzany jedynie w określonych gminach dwóch województw: śląskiego i małopolskiego oraz zgodnie z określonymi procedurami.

Oprócz zawartości mleka owczego, która nie może być niższa niż 60%, oryginalny oscypek musi mieć również kształt wrzeciona, ważyć od 60 do 80 dag i mierzyć od 17 do 23 cm. Oscypki mają różne wzory wytłoczone pośrodku, co stanowi odróżnienie każdego z produkujących je baców. Oryginalne oscypki można są wytwarzane od maja do września, jednak nabyć je można do końca października.

Jak rozpoznać oscypek?

Oscypek jest serem o dość charakterystycznym, słonym smaku, co wynika ze sposobu jego produkcji. Do mleka owczego dodawana jest podpuszczka, z czego powstaje grudkowata serowa masa. Należy ją odcisnąć, uformować ser, a następnie namaczać w solance. Kolejnym etapem jest jego wędzenie dymem z drewna sosnowego lub świerkowego w bacówce. W procesie tym oscypek nabiera swojego wyjątkowego smaku i aromatu.

Jak odróżnić oscypek od sera wykonanego z mleka krowiego? Ma on jaśniejszy kolor, a także kremową, a nie żółtą barwę. Wyróżnia go również ostrzejszy smak w stosunku do serów naśladujących oscypki. Serki z mleka krowiego są znacznie delikatniejsze w smaku.

Gdzie kupić prawdziwe oscypki?

Zastanawiasz się, gdzie kupić oscypki? Przede wszystkim możesz zakupić je niemal wszędzie na Podhalu, gdzie rozmieszczone są stragany z oscypkami. Warto jednak sprawdzać, czy oscypek jest opatrzony odpowiednim certyfikatem. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że kupowany ser wcale nie jest oryginalnym oscypkiem.

Jeśli jednak nie masz możliwości, aby kupić certyfikowane oscypki w górach, możesz je nabyć w sklepie internetowym z tradycyjnymi produktami z Podhala. Najlepsze oscypki, a także inne sery wysokiej jakości znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Oczywiście wyrazisty smak prawdziwego oscypka nie każdemu musi podpasować, ponieważ mleko owcze bardziej ostre niż mleko krowie. W tym przypadku można również kupić pyszne, tradycyjne, góralskie sery z krowiego mleka, a korbacze, bryndze czy bundz, czyli sery wytwarzane na Podhalu, które również wyróżnia doskonały smak.

Zamawiając oscypki, jak i inne sery, należy zwrócić uwagę na sposób pakowania oraz dostawy. Sery powinny być pakowane hermetycznie i wysyłane odpowiednią dostawą przeznaczoną do wysyłki żywności. Dzięki temu nie tracą jakości, świeżości oraz aromatu.

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com
Strony internetowe Nowy Sącz