Co to jest konfitura? Różnice pomiędzy dżemem, konfiturą i marmoladą
Przetwory z owoców, takie jak dżemy i konfitury królują na wielu stołach podczas śniadań. Idealnie smakują ze świeżym pieczywem, chrupiącym tostem, naleśnikami lub słodkimi plackami. Z czego wykonuje się te produkty? I jaka jest różnica pomiędzy dżemem a konfiturą?
Domowe przetwory - konfitury oraz dżemy
W sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, zakupić można przetwory owocowe, takie jak dżemy i konfitury. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich swojego śniadania - to idealne produkty do kanapek, naleśników, placków. W zależności od preferencji smakowych postawić można na produkty takie jak konfitura z maliny, z czarnej porzeczki, z jagody leśnej, z żurawiny, dżem truskawkowy, malinowy czy wiśniowy. Wybór jest naprawdę bogaty! Jak jednak podjąć decyzję o tym, czy postawić na dżem, czy na konfiturę?
Główna różnica pomiędzy dżemem a konfiturą polega na sposobie ich przygotowania. Różnią się one także ilością owoców oraz zawartością cukru. Różnica jest również widoczna w konsystencji produktów oraz w ich smaku, dlatego znaleźć można zarówno zwolenników dżemów, jak i konfitur.
Co to jest konfitura?
Konfitura to produkt spożywczy uzyskiwany z całych lub z części owoców. Do przygotowania konfitury potrzebne jest co najmniej 50 g owoców na 100 g gotowanego cukru. Potrzebne są również słodkie owoce, które muszą zawierać minimum 60% cukru, jak również być doskonałej jakości. Wykluczyć należy wszelkie owoce uszkodzone, niedojrzałe, wybarwione.
W celu wykonania konfitury konieczny jest cukier, który stanowi jedyny środek konserwujący. Większość receptur zakłada użycie 1 kg owoców na 2 kg cukru. Najpierw przygotowywany jest syrop cukrowy, który wykonuje się poprzez rozpuszczenie w wodzie dużej ilości cukru i odparowanie wody do momentu uzyskania gęstego syropu. Następnie owoce smażone są właśnie w tak uzyskanym gęstym syropie na niewielkim ogniu. Tak uzyskana konfitura jest pozostawiana do ostudzenia i ponownie gotowana, nawet 2-3 krotnie. Gotowanie należy zakończyć w momencie, gdy owoce zajmą całą objętość syropu. Pozwala to na nasiąknięcie owoców cukrem, a jednocześnie pozostanie ich w całości.
Czym jest dżem?
Dżem to z kolei produkt, który uzyskiwany jest z owoców i cukru, a niekiedy również środków żelujących, choć w najbardziej tradycyjnych recepturach to cukier stanowi środek konserwujący. Zawartość owoców w dżemie wynosi minimum 35 g na 100 g produktu.
Inny jest również sposób jego przygotowania - oczyszczone, pokrojone owoce umieszcza się w garnku i gotuje, uważając, aby się nie przypaliły. W momencie, gdy owoce puszczają sok, dodawany jest cukier. Proporcja cukru to około 60 g na 1 kg owoców. Całość mieszana jest do momentu uzyskania gęstszej konsystencji i przekładana do słoików. W tej metodzie, w odróżnieniu od metody przygotowania konfitur, nie gotuje się owoców kilkukrotnie i można dopuścić do ich rozgotowania.
A może marmolada?
Kolejnym produktem, który również powstaje z owoców, jest marmolada. Marmolada wytwarzana jest poprzez przetarcie owoców, dlatego nie znajdzie się w niej większych kawałków owoców. Do wytworzenia 100 g marmolady potrzebne jest około 80-100 g owoców. Przetarte owoce gotuje się następnie z cukrem, do uzyskania gęstszej postaci.
Gdzie kupić konfiturę?
Konfitura jest doskonałym dodatkiem do słodkich śniadań, wypieków, jak również do dań wytrawnych np. serów czy dań mięsnych. Można ją wykonać samodzielnie, jednakże jest to dość żmudny proces - przygotowuje się ją dość długo i kilku etapowo. Z tej przyczyny wiele osób decyduje się na gotowe rozwiązania.
Gdzie kupić dobrej jakości konfiturę? Postaw na sprawdzone sklepy z żywnością najwyższej jakości. W naszym sklepie znajdziesz produkty wykonane z owoców najlepszego gatunku, wytwarzane według tradycyjnych receptur. Wszystkie posiadają prosty, naturalny skład i są pełne smaku oraz aromatu. Sprawdź wszystkie nasze konfitury i przetwory.