Malina to owoc, który pojawia się w źródłach już około 300 r. p. n. e w starożytnej Grecji. Początkowo maliny kojarzone i spotkane były w ogródkach pielęgnowanych przez zakonników klasztornych. Dopiero pod koniec XVII wieku pojawiły się innej odmiany hodowlane. Malina rośnie zarówno dziko - przeważnie w Azji i niemal w całej Europie, wyjątek stanowi Portugalia i Islandia oraz jest uprawiana w wielu regionach na świecie.
W Polsce jest to roślina pospolita i występuje na całym terytorium. W dzisiejszych czasach Polskę uważa się za największego producenta maliny właściwej w Europie oraz trzeciego na świecie. Malina jest to roślina wieloletnia z rodziny różowatych. Są to krzewy rosnące na wysokość do 2 metrów wysokości. Kwiaty malin są białe, uformowane w luźne grona albo wiechy. Kwitną w okresie od maja do sierpnia. Owoce malin to lekko owłosione, małe pestkowce, mocno różowe wpadające w kolor czerwony.
Łemkowska Nalewka Malinowa to wyśmienity trunek, znany chyba każdemu. Charakteryzuje się intensywnym, mocno czerwonym kolorem. Jak każda z naszych nalewek jest mocno owocowa. Pyszna, słodziutka nalewka, jednak nie przesłodzona wyśmienicie nadaje się na romantyczne wieczory ze swoją sympatią, na spotkania w gronie znajomych, ale i na samotne, depresyjne wieczory. Już sam zapach, ale i smak przeniesie w krainy błogości. Wyczuwalne całe owoce, miękkie i soczyste.
Nalewkę malinową wielu kojarzy z okresem jesienno - zimowym, w którym następuje wzrost zachorowań oraz obniżenie odporności, co powoduje, że człowiek łatwiej łapie przeziębienie, grypę czy różne wirusy. Za podstawową właściwość malinówki uznaje się jej rozgrzewające i napotne działanie. Malinę stosuje się jako naturalny prebiotyk. Często dodawany do herbaty, aby pozbyć się intensywnej choroby. Wpływ na działanie przeciwbakteryjne
i przeciwwirusowe mają witaminy, które są w niej zawarte. Zalicza się do nich witaminy B1, B2, B6, PP i C oraz składniki mineralne takie jak: wapń, potas, magnez czy żelazo i kwasy organiczne tj. jabłkowy, askorbinowy i cytrynowy. Można porównać malinówkę do aspiryny, ponieważ działa na gruczoły potowe, dzięki czemu obniża temperaturę ciała i schładza organizm. Zaleca się dolewać łyżkę do herbaty i wypić przed snem.
Nalewka z malina jest zalecana szczególnie kobietom. Zamiast sięgać po tabletki mogą uraczyć się odrobiną napoju, ponieważ działa on rozkurczowo na mięśnie gładkie (macicę) oraz łagodzi ciężkie bóle menstruacyjne. Oprócz kobiet przechodzących miesiączkę pomaga im również w czasie menopauzy, kiedy to płeć piękna jest przewrażliwiona i silnie emocjonalnie reaguje na różne aspekty, wykazując właściwości uspokajające.
Pozostałymi właściwościami zdrowotnymi jakimi charakteryzuje się nalewka malinowa jest pozytywne działanie na problemy żołądkowo - jelitowe, działają przeciwzapalnie, niwelują biegunkę, łagodzą objawy zapalenia układu pokarmowego i hamują rozwój bakterii jelitowych. Ponadto wzmacniają naczynia krwionośne i serce. Hamują procesy miażdżycowe i obniżają ciśnienie krwi.