Co leczy żurawina?
Żurawina jest wykorzystywana w medycynie i ziołolecznictwie od lat. Spożywanie żurawiny zapobiega i leczy infekcje dróg moczowych - to jej najpopularniejsze zastosowanie. Jednak żurawina posiada również inne właściwości lecznicze. Co leczy żurawina? W jakiej formie można ją spożywać? Podpowiadamy!
Żurawina - właściwości lecznicze
Żurawina jest owocem bogatym w witaminy, składniki mineralne i związki aktywne, które wpływają na jej wyjątkowe właściwości lecznicze. Zarówno żurawina świeża, jak i suszona żurawia zawiera witaminy A, C, E, luteinę, beta-karoten, potas, sód czy selen, a także polifenole, flawonoidy, stilbeny, antocyjany, kwasy fenolowe. Związki te są znane ze swojego doskonałego działania antyoksydacyjnego. Dodatkowo, żurawina suszona i świeża żurawina zawierają sterole, taniny, glikozydy flawonoidowe.
Substancje zawarte w żurawinie odpowiadają za jej właściwości przeciwzapalne. Ze względu na moczopędne działanie jest ona pomocna w zapaleniach pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Lecznicze właściwości żurawiny są również nieocenione w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Posiada ona także działanie odkażające jamę ustną oraz gardło. Ze względu na dużą zawartość witaminy C żurawina jest także stosowana wspomagająco w leczeniu przeziębienia i grypy. Żurawina znajduje także zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej oraz wrzodów żołądka. Co więcej, żurawina hamuje rozwój komórek nowotworowych.
Żurawina a infekcje dróg moczowych
Żurawina jest przede wszystkim stosowana w celu zapobiegania nawracającym infekcjom dróg moczowych oraz w procesie ich leczenia. Regularne spożywany sok z żurawiny zmniejsza ryzyko infekcji dróg moczowych nawet o 40%. Wpływa ona korzystnie na stan dróg moczowych, dlatego dobrze jest stosować żurawinę profilaktycznie szczególnie wtedy, gdy zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, z którą często się borykamy.
Żurawinę można przyjmować w postaci nieprzetworzonej, w postaci żurawiny suszonej lub w formie soku żurawinowego. Można również skorzystać z suplementów z żurawiną w formie tabletek. Każdy sposób jest dobry, aby zapobiegać chorobom pęcherza moczowego.
Żurawina a cukrzyca
Osoby chore na cukrzycę znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zakażeń dróg moczowych, dlatego żurawina powinna być nieodzownym elementem ich diety. Nie bez znaczenia pozostaje również korzystny wpływ żurawiny na układ moczowy, który w przypadku osób cierpiących na cukrzycę jest często obciążony nadmiernym usuwaniem glukozy z organizmu.
Wyciąg z żurawiny może być również stosowany pomocniczo w samej terapii cukrzycy. Owoce żurawiny są bogate w błonnik, który obniża stężenie glukozy we krwi i spowalnia jej wchłanianie z jelit do krwi. Żurawina pobudza również do pracy trzustkę, czyli organ odpowiedzialny za produkcję insuliny - hormonu obniżającego stężenie cukru we krwi.
Żurawina na serce
Żurawina zawiera również związki fenolowe, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Polifenole o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających odpowiadają z kolei za normalizację ciśnienia tętniczego, obniżenie triglicerydów i cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu) oraz podwyższenie cholesterolu HDL (czyli "dobrego" cholesterolu).
Żurawina - zastosowanie w medycynie
Żurawina zawiera całe mnóstwo cennych substancji o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, dlatego jest wykorzystywana również w profilaktyce i leczeniu innych chorób. Przede wszystkim znajduje ona zastosowanie w leczeniu chorób górnego układu oddechowego. Właściwości żurawiny sprawdzają się również jako środek wspomagający leczenie wrzodów żołądka, przy zaburzeniach pracy naczyń krwionośnych, kamicy nerkowej. Sok i ekstrakt z żurawiny stanowią także element profilaktyki próchnicy.
Żurawina - jak jeść?
Owoce żurawiny są bardzo kwaśne, dlatego świeża żurawina nie będzie smakować każdemu. Żurawinę można jednak spożywać w formie przetworzonej. W sklepach z naturalną żywnością, znaleźć można np. sok z żurawiny, syrop z żurawiny czy konfiturę z żurawiny, które również posiadają korzystne działanie prozdrowotne. Nieocenionym zastępstwem dla świeżej żurawiny jest również suszona żurawina, która ma dużo słodszy smak i może stanowić dodatek do wielu różnych potraw.
Ile żurawiny dziennie?
Żurawina jest owocem, który można bezpiecznie spożywać w dużych ilościach, szczególnie w przypadku osób zdrowych. Ile jednak żurawiny należy spożywać w celach profilaktycznych? Szacuje się, że 100-300 g świeżej żurawiny dziennie lub 60-150 ml 100% soku z żurawiny. Można również spożywać suszoną żurawinę w ilości 7-10 g dziennie.
Co zrobić z żurawiny?
Żurawina znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju przetworach. Dodatek suszonej żurawiny stanowi doskonałe uzupełnienie owsianki, musli, sałatki czy koktajlu. Żurawinę można również wykorzystać do różnego rodzaju mięs - sprawdzi się idealnie zarówno w formie świeżej, suszonej, jak i konfitury z żurawiny. Z kolei sok z żurawiny można dodać np. do herbaty.
W naszym sklepie znajdziesz wiele wysokiej jakości produktów z żurawiną: syrop żurawinowy, konfiturę z żurawiny błotnej, żurawinę w syropie, cytrynki z żurawiną, a także nalewkę żurawinową.