Kategorie

Pączki z różą

Domowe pączki to świetny sposób na smakołyki na tłusty czwartek. Zapewne większość z nas nie odmówi sobie tego dnia i skonsumuje, choć 1 pączek z nadzieniem. Jakie nadzienie do pączków jest najlepsze? To kwestia gustu, my uwielbiamy pączki z różą, ponieważ nasza konfitura z płatków róży komponuje się ze smażonymi wypiekami najlepiej. 

                            

Domowe Pączki

W wielu domach, tłusty czwartek nie może obyć się bez pączków. Wielu z nas nie ma jednak czasu i kupuje pączki w piekarni bądź sklepie. Ciasto na pączki jest wbrew pozorom bardzo łatwe w przygotowaniu i nie wymaga wiele czasu, który należałoby mu poświęcić. Jak zrobić domowe pączki? Zagnieć ciasto drożdżowe, daj mu czas, by spokojnie wyrosło, następnie rozwałkuj, wytnij szklanką okręgi i odstaw do wyrośnięcia - niech dzieje się magia. Pączki z cukierni są przepyszne, ale również bardzo słodkie, co nie każdemu może odpowiadać. Nasze mało słodkie pączki doskonale uzupełnia konfitura z ucieranych płatków róży, a smażenie w odpowiedniej temperaturze sprawia, że nie wchłaniają tłuszczu, dzięki czemu są lekkie i nieco mniej kaloryczne.

Co zrobić, żeby na pączku powstała obręcz?

Pączki z obręczą to marzenie każdej pani domu. Jak zrobić pączki, żeby była na nich jasna obręcz? Cały sekret tkwi w dobrze wyrośniętym cieście. Puszystość wyrośniętego ciasta sprawia, że pączek unosi się na oleju i ta biała część nie ma styczności z gorącym tłuszczem. 

W jakiej temperaturze smażyć pączki?

Pączki z obręczą to również zasługa dobrze rozgrzanego oleju bądź innego tłuszczu, na którym macie zamiar smażyć tłustoczwartkowe wypieki. Najlepiej zaopatrzyć się w termometr cukierniczy lub do wędlin, który w skali ma 175°C. Temperatura smażenia pączków to 175°C. Nie mniej, nie więcej. Jeżeli temperatura będzie niższa - pączki nie będą wypływały szybko na powierzchnię i nawet mimo dobrego wyrośnięcia ciasta, będą topiły się w niedobrze rozgrzanym oleju i dodatkowo nasiąkną tłuszczem.

 

                                                                       

 

Jakich drożdży najlepiej używać do ciasta drożdżowego na pączki?

Najlepsze drożdże na tak delikatne ciasto, jakim jest ciasto na pączki, to drożdże świeże. Nasze doświadczenie podpowiada, że z drożdżami instant, ani innymi suszonymi, ciasto na puszyste pączki nie wyjdzie tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli. Na początku wykonujemy zaczyn, głównie po to, by sprawdzić, czy dalsza praca z ciastem ma sens. Dlaczego trzeba zrobić zaczyn? Wyobraź sobie, że drożdże, które masz w lodówce, nie wyrastają. Marnujesz wtedy dużo składników i nerwów, a efektu pysznych pączków nie uświadczysz. Zaczyn powinien urosnąć dwukrotnie. Wtedy masz pewność, że drożdże są dobre i ciasto na pewno nie będzie miało oporów, żeby urosnąć. 

Składniki na pączki:

Rozczyn do ciasta drożdżowego:

  • ciepłe mleko - 150ml

  • świeże drożdże - 50g

  • cukier - 2 łyżki

  • mąka 2 łyżki

Ciasto drożdżowe:

Nadzienie do pączków:

Jak zrobić pączki?

  1. Przygotuj zaczyn z drożdży: drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj ciepłe mleko i mąkę. Dobrze wymieszaj i odstaw do podwojenia objętości rozczynu.

  2. Do miski wsyp mąkę, cukier ziarenka z laski wanilii.

  3. Masło rozpuść i dodaj do niego resztę płynnych składników: mleko, jaja i alkohol.

  4. Do miski z mąką dodaj płynne składniki, a także gotowy wyrośnięty rozczyn.

  5. Wyrabiaj ciasto drożdżowe przez około 10 minut. Ciasto na pączki jest luźne i tak ma pozostać, żeby pączki były bardzo puszyste i lekkie jak chmurka.

  6. Wyrobione ciasto odstaw, żeby podwoiło swoją objętość. Miskę przykryj ściereczką, by wierzch nie wysechł.

  7. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, przełóż je na blat oprószony mąką. Są 2 metody: można pączki nadziewać przed smażeniem lub po smażeniu. My nadziewamy pączki konfiturą dopiero po smażeniu. 

  8. Ciasto wałkujemy na grubość około 1-1,5cm i wycinamy z niego okręgi. Można je także kulać w zgrabne kulki, ale nie trzeba tego robić.

  9. Gotowe okręgi układamy na ściereczce posypanej mąką, żeby w miarę wyrastania nie przykleiły się do niej.

  10. W międzyczasie rozgrzej tłuszcz. Włóż do niego termometr i sprawdź, jaką ma temperaturę. 



Jak smażyć pączki?

  1. Kiedy tłuszcz osiągnie temperaturę 175°C, wkładaj na niego ostrożnie pączki. Pamiętaj, by miały one miejsce do tego, żeby urosnąć jeszcze bardziej. Każdy kolejny pączek zmniejsza również nieco temperaturę oleju.

  2. Pączki smażymy do uzyskania brązowego koloru z obydwu stron.

  3. Gotowe pączki wykładamy na talerz z ręcznikiem papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

  4. Na koniec nadziewamy pączki, posypujemy je cukrem pudrem, polewamy lukrem, bądź czekoladą.

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Sklepy internetowe Nowy Sącz

Już teraz zapisz się do newslettera
i otrzymaj kod rabatowy!