Kategorie

Jakie są rodzaje wędlin?

Wędliny stanowią nieodłączny element tradycyjnej, polskiej kuchni. W większości domów w naszym krajów używa się ich do przygotowania posiłków, zazwyczaj śniadań oraz kolacji, a czasem również do obiadów. Z czego się je produkuje i jakie są rodzaje wędlin? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Rodzaje wędlin

Wędlina jest przetworem mięsnym, który jest produkowany z jednego kawałka mięsa lub z surowca rozdrobnionego, otoczonego naturalną bądź sztuczną osłonką. Mięso poddawane jest różnym procesom obróbki - soleniu, wędzeniu, suszeniu, peklowaniu bądź obróbce cieplnej.

Obowiązujące w Polsce normy towaroznawcze wyróżniają kilka rodzajów wędlin. Są to:

  • Wędzonki, czyli przetwory mięsne zachowujące przynajmniej częściowo swoją strukturę tkankową, pochodzące z jednego lub kilku kawałków mięsa. Mogą być one solone, peklowane, pieczone, parzone lub wędzone. Przykładem wędzonek są szynka, polędwica, baleron, schab czy boczek.
  • Wędliny podrobowe - to przetwory mięsne wykonane z podrobów, rozdrobnionego mięsa oraz tłuszczu, otoczone naturalną lub sztuczną osłonką. Wędliny podrobowe to np. pasztetowe, pasztet, kiszka, salceson, kaszanka.
  • Produkty blokowe - są ro przetwory z rozdrobionego mięsa, podrobów oraz tłuszczu, mające postać większych bloków. Są to np. mięsne rolady.
  • Kiełbasy to rodzaj wędliny wytwarzany z rozdrobnionego mięsa i tłuszczu, otoczone naturalną lub sztuczną osłonką. Wyróżnia się kiełbasy grubo rozdrobnione (np. sucha krakowska), średnio rozdrobnione (np. kabanosy), drobno rozdrobnione (np. salami) oraz homogenizowane (np. parówki, mortadela).

Jak produkuje się wędliny?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wędlin, które można pogrupować również pod kątem tego, jaki rodzaj mięsa został użyty do ich produkcji. Wyróżnia się zatem wędliny z mięsa wieprzowego, wołowego, baraniego, cielęcego i drobiowego. Niektóre wędliny powstają również jako mieszanka różnego rodzaju mięs.

Produkcja wędlin opiera się o kilka etapów. Na początku wykrawany jest odpowiedni kawałek mięsa. Zazwyczaj do wytworzenia wędliny wykorzystywane są szynka, łopatka, schab bądź boczek. Następnie są one poddawane peklowaniu - przygotowane mięso jest umieszczane w solance. Solanka składa się z soli kuchennej z dodatkiem azotanu oraz cukru. Kolejnym etapem jest formowanie wędlin - mieszane są one z przyprawami, dodatkami, farszem, sznurowane lub napełniane są nimi osłonki. Wędlina jest następnie poddawana obróbce termicznej, czyli wędzeniu, parzeniu, pieczeniu. Końcowym krokiem jest studzenie wędliny do temperatury około 10 stopni Celsjusza.

Jakie wędliny wybrać, a jakich unikać?

Wędliny to produkty, które powinny być wykonane z dobrej jakości mięsa, bez niepotrzebnych dodatków - w tym przypadku będą one stanowiły doskonałe źródło białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Niestety, do produkcji wędlin często używane są produkty takie jak białko sojowe, kolagen, skrobia, mielone skóry zwierzęce, a także dodatki takie jak glutaminian monosodowy, koszenila, karmele, fosforany oraz białko roślinne i zwierzęce, zaś samego mięsa znajduje się w produkcie mniej niż 50%. Jest to sposób producentów na obniżenie kosztów produkcji, jednakże tego typu wędlina nie jest wartościowa, a często wręcz niekorzystna dla zdrowia.

Wybierając wędlinę warto zatem stawiać na produkt wykonany z dobrej jakości mięsa, bez niepotrzebnych, syntetycznych wypełniaczy i dodatków. Dobrze jest zapoznać się z etykietą producenta i sprawdzić, co znajduje się w składzie - im krótszy, bardziej naturalny, tym lepiej.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wyłącznie wędliny najlepszej jakości. Zakupisz u nas produkty wędzone, takie jak baleron, boczek, szynkę, czy polędwicę, jak i produkty pieczone np. schab pieczony. Wśród oferowanych przez nas produktów znajdują się również doskonałe i aromatyczne kiełbasy oraz kabanosy. Postaw na produkty, które są zdrowe i pełne smaku!

 


« powrót

Znajdź nas na

789 221 035 biuro@wyrobynaturalne.com

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Sklepy internetowe Nowy Sącz

Już teraz zapisz się do newslettera
i otrzymaj kod rabatowy!